Gündem

İsviçre’de Dini İnançlarla Alay Etmek Gelecekte de Cezalandırılacak

İsviçre Ulusal Meclisi, ceza hukukunun dinî cemaatleri zaten koroduğu gerekçesi ile Yeşil Liberaller tarafından dine hakaretlere ceza öngören maddenin kaldırılmasını reddetti.
28 Kasım 2020
Ulusal Meclis: "Dinî inanç ve hissiyat, siyasal inançlara oranla daha çok korumayı hak ediyor." @www.parlament.ch

İsviçre’de dinlere hakareti yasaklayan kanunun ilga edilmesi reddedildi. İsviçre Ulusal Meclisi, dinî inanç ve hissiyatın siyasal inançlara oranla daha çok korumayı hak ettiğini kararlaştırdı. Ulusal Meclis’in bu kararıyla, İsviçre’de dinlere, dinlerce kutsal sayılan şeylere hakaret etmek gelecekte de ceza gerektirecek.

İsviçre Ceza Hukukunun 261. maddesi, bir başkasının inançlarıyla, özellikle de Tanrı inancı ile alay etmenin cezalandırılmasını öngörüyor.

Aynı şekilde, anayasal koruma altında bulunan bir inancın mekanlarını veya kutsal saydığı diğer varlıklarını küçümsemek de cezai müeyyide gerektiriyor.

İsviçre Ulusal Meclisi, Yeşil Liberaller mensubu Beat Flach tarafından, ceza hukukunun ülkedeki dinî cemaatleri kanunun bu maddesi olmadan da koruduğu öne sürülerek ilgasını isteyen önergesini 48 oya karşı 115 oyla reddetti. Oylamada 12 meclis üyesi ise çekimser kaldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş