Gündem

Hollanda’da 1 Aralık’tan İtibaren Maske Mecburi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Hollanda 1 Aralık’tan itibaren kamusal alanlarda maske kullanımını mecburi tutuyor. İhlali hâlinde 95 avroluk ceza kesilecek. Cami, kilise, sinagog ve diğer ibadet mekanlarında maske kullanımı isteğe bağlı olacak.
30 Kasım 2020
Burun ve ağızların mutlaka koruma amaçlı maskelerle kapatılması gerekiyor. Şal, atkı ya da bezle ağızların kapanması kabul edilmeyecek. @shutterstock

Hollanda, 1 Aralık’tan itibaren maske kullanımını mecburi hâle getirdi. 13 yaş ve üstü herkes için geçerli olacak olan maske mecburiyeti, kapalı kamusal alanlarda uygulanacak. Cami, kilise, sinagog ve diğer ibadet mekanlarında maske kullanımı isteğe bağlı olacak. Sıhhî açıdan maske takması mahzurlu olanlar, bunu belgelemek zorunda kalacaklar. Sportif aktivitelerle, oyunculuk ve müzikal gösteri yapanlarla radyo ve televizyonlara röportaj verenler için maske mecburi olmayacak.

Kamusal alanlarda maske kullanmayanlardan 95 avro ceza alınacak. Burun ve ağızları kapatacak olan maskelerin, burun ve ağza virüs geçişini önleyici vasıfta koruma amaçlı olması gerekiyor. Dolayısıyla, bandana, atkı, ya da şal gibi her hangi bir örtü ile ağız ve burunların kapatılması maske kullanıldığı anlamına gelmeyecek.

Kamusal alan olarak, alış veriş yerleri, dükkanlar, okul, müze ve tiyatro gibi farklı insanların bir araya gelebileceği mekanları da kapsıyor. Maskelerin, koltuk veya sandalyede oturulduğunda çıkarılması ise mümkün olacak. Sandalye ya da koltuklardan kalkıldığında ise maskeler yeniden takılacak.

Bu uygulama okul ve yüksek eğiti kurumlarında da geçerli olacak. Ders esnasında sıralara oturulduğunda maskeler çıkarılabilecek. Sıradan kalkınca ise maskeler yeniden takılacak.

Hollanda’da toplu ulaşım araçlarında maske kullanma mecburiyeti de devam ediyor. 1 Aralıktan itibaren, duraklarla, tren istasyonları ve havaalanlarında da maske mecburiyeti geldi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş