Gündem

Almanya’da Koronavirüs Tedbirleri Muhalifleri “Sağ Eğilimli; Ama, Yeşillere Tehdit”

Koronavirüs tedbirleri karşıtı Querdenker grubunun sol özellikli başlayıp sağ eğilimlere kaydığı, ileride Yeşiller partisine alternatif olabileceği tespit edildi.
06 Aralık 2020
Akmanya'da koronvirüs önlemlerine karşı gösteri yapan Querdenker grubu,sol özellikli, ama, sağa eğiliyor.

Almanya’da koronavirüs önlemlerini protesto edenlerin sanıldığı gibi aşırı sağ bir eğilime sahip olmadığı, soldan başlayıp sağa kaydığı bildirildi.

“Querdenker” adlı koronavirüs önemleri karşıtı grubu inceleyen Basel Üniversitesi’ndeki bilim adamları 1150 kişiyle bir anket yaptı. Anket, Querdenkerlerin, ileride özellikle Yeşiller hareketine rakip olabileceği ihtimalini de ortaya koydu.

Frankurter Algemeine Zeitung gazetesinin bir haberine göre, sol özellikler taşıyan grubun ancak yüzde 14’ü sağcı Almanya için Alternatif (AfD) hareketine oy verirken, yüzde 21’inin Yeşiller’e, yüzde 17’sinin de Sol Parti’ye oy verdiği tespit edildi. Fakat grup üyeleri, gelecek seçimlerde yüzde 30 oranında AfD’ye oy verecek.

Bu özelliği ile Querdenker hareketinin soldan gelip sağa eğildiği ifade ediliyor. Araştırmayı yapan Prof. Dr. Oliver Nachtwey grubun bir çok çelişkiyi barındırdığını, ancak, yaptıkları araştırmanın şimdilik tam olarak temsilî bir araştırma olmadığını söyledi.

Daha önceki protesto gösterilerine izin verilen Querdenker hareketinin Mannheim ve Bremen kentlerinde yapmak istediği gösterilere izin verilmemişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş