Gündem

Uluslararası Af Örgütü: Belçika’da bakım ve yaşlılar evlerinde insan hakları ihlal edildi

Mart ayından bu yana koronavirüsle boğuşan Belçika'da salgının ilk dalgasında bakım ve yaşlılar evlerinde “insan haklarının ihlal edildiği” Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) tarafından rapor edildi.
Esra Çelik
06 Aralık 2020
Uluslararası Af Örgütü Belçika'da bakım ve yaşlılar evlerinde insan hakları İhlalini rapor etti. ©Shutterstock

Koronavirüs salgınında son verilere göre 15 bini aşan ölüm oranıyla ilk sıralarda yer alan Belçika’da hükûmetin bu süreci başından beri kötü yönettiği ortaya çıktı. Af Örgütü’nün ekim ayında sunduğu bir raporda bakım evlerinde yaşlıların yaşam ve sağlık haklarının ihlalinin yanı sıra ayrımcılığa da uğradıkları görüldü.

Erken ölümler

Belçika koronavirüsle mücadele hususunda personel yetersizliğinden, tıbbi malzeme eksikliğine kadar birçok yönden sınıfta kaldı. Ülkede, bakım evlerine basına sızan haberlerden sonra müdahele edilmesi kabul edilemez bir durum olarak raporda yer aldı. Af Örgütü Belçika Flaman Bölgesi Başkanı Wies de Graeve bu şekilde hem çalışanların hem de bakım evi sakinlerinin hayatlarının tehlikeye atıldığını ve birçok ölümün de erken olduğunu öne sürdü. Rapora göre hastaneye dahi kabul edilmeyen yaşlılar bir nevi bakım evlerinde yetersiz müdahale sonucunda kaderlerine terk edildi.

Yaşlılar Susuz Bırakıldı

Görgü tanıklarından ismini açıklamak istemeyen bir hasta yakını yaşanılan trajediyi şöyle anlattı: “Bakımevinde kayınvalidem yarı ölü şekilde yatıyordu, su vermek istedim omurgasının 2 santim dışarda olduğunu gördüm. Bu durum karşısında oradaki personele bu vaziyeti izah etmesini istedim, bana personelin olmadığını ve 20 kişiyle sadece kendisinin ilgilendiğini söyledi. Hasteneye gittiğimizde kayınvalidemin vücudunun susuz kaldığını ve 1.5 hafta boyunca şu içmediğini öğrendim, iki gün sonra da yaşamını yitirdi.”

Ocak Ortasına Kadar Tedbirler Devam Edecek

Avrupa’nın 11.5 milyonluk nüfusuna sahip olan ülkesi Belçika’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yaklaşık bir aydır kapalı olan bazı mağazaların yeniden açılmasına, diğer tüm önlemlerin ocak ortasına kadar uzatılmasına karar verildi.  Öte yandan Belçika’da, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıya onay çıkması hâlinde aşılamaya 5 Ocak’ta başlamayı planlıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş