Gündem

Almanya’da Koronavirüs Alarmı: “Bu Önlemlerle Kışı Geçiremeyiz“

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs salgını ile mücadelede mevcut önlemlerin yeterli olmadığını belirtti. Yılbaşı tatilinden önce yeni uygulamalar hakkında tartışılırken, Almanya’da aşılamada öncelikli gruplar da belli oldu.
08 Aralık 2020
Merkel
Almanya Başbakanı Angela Merkel @Schutterstock

Almanya’da kısmi kapanma önlemlerine rağmen, koronavirüs salgınında günlük vaka sayılarında bir düşüş olmaması gerek eyalet başbakanlarını gerekse Almanya Başbakanı Angela Merkel’i harekete geçirdi.

MEVCUT ÖNLEMLER YETERLİ DEĞİL

Merkel, yılbaşı tatili öncesinde önlemlerin sıkılaştırılması gerektiğini ifade ederken, noel etkinlikleri hakkında konuşmanın çok da doğru olmadığını, hastanelerde ve bakımevlerinde büyük özveriyle  görev yapan sağlık personellerinin de düşünülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Merkel, mevcut önlemler ve vaka sayılarına bakarak, “Bu önlemlerle kışı geçiremeyiz. Ek uygulamalar şart.” dedi. Yılbaşından önce ek uygulamalar tartışmasında  marketler hariç bütün dükkanların kapatılması ve okul tatilinin bir hafta uzatılması yer alıyor. Hükûmet tarafından yapılan açıklamaya göre 27 Aralık’tan 3 Ocak’a veya 10 Ocak’a kadar önlemlerin sıkılaştırılması söz konusu.

ÖNCELİK SAĞLIK ÇALIŞANLARI VE 80 YAŞ ÜZERİ YAŞLILARDA

Öte yandan salgına karşı kitlesel aşılamanın hazırlıkları sürerken Daimi Aşı Komisyonu koronavirüs aşılamasına ilişkin tavsiyelerin bulunduğu taslağı sundu. Bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yapan Robert Koch Enstitüsüne bağlı 18 uzmandan oluşan Daimi Aşı Komisyonunun (STIKO) sunduğu öneriler aşının sınırlı olmasından dolayı belli gruplara öncelik tanınması gerektiğini göz önünde bulundurularak hazırlandı. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre, koronavirüse yakalanması halinde hastalığı ağır veya ölümcül geçirme riski taşıyanlara, sağlık hizmetlerinde görevli, mesleki olarak risk altında olanlara öncelik verilecek. Taslakta öncelikle huzurevlerinde bulunan yaşlılar ve çalışanlara ve 80 yaş üzeri yaşlılara aşılama yapılması tavsiye ediliyor. Almanya’da bu grubun 8 milyon 600 bin kişiyi kapsadığıda taslakta yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı, henüz aşı için Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA) onay gelmediğine, bu nedenle de tavsiyelerin bağlayıcı olmadığına dikkat çekti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş