MYANMAR
Gündem

Myanmar’da Müslümanların Yakılarak Defnine Karşı Mezarlık Nöbeti

Myanmar’da birçok Müslüman, Budist geleneklerine göre defnediliyor. Buna engel olmak isteyen Müslümanlar ise mezarlıklarda 24 saat nöbet tutuyor.
11 Aralık 2020
@Twitter

Myanmar’da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden Müslümanların naaşları, toplu ölüm ve salgının yayılma riski nedeniyle Budist inançlarına göre yakılıp defnediliyor. Bu uygulamaya tepki gösteren Müslümanların ise bu durumu değiştirecek gücü bulunmuyor. Bir grup gönüllü ise bu duruma engel olmak için mezarlıklarda 24 saat nöbet tutuyor ve Müslümanların İslami usullere göre defnedilmelerini sağlıyor.

24 saat nöbet tutuyorlar

Arakan eyaletinin güneyinde bulunan yüzde 7’si Müslüman olan Yangon şehrinde yaşayan Sithu Aung ve arkadaşları, vefat eden Müslümanların İslami usullere göre defnedilmeleri için yoğun çaba harcıyor. Buna göre bu 15 gönüllü Müslüman, Müslüman mezarlığında 24 saat nöbet tutarak cenaze işleriyle ilgileniyor. Sithu, tamamen plastik üniforması içerisinde hastane morgundan Müslümanlara ait naaşları teslim alıp, yıkayarak defnediyor. Sithu ve arkadaşları ayrıca vardiyalı olarak çalışarak, Müslümanları İslami usüllerle gömüp, yakınlarının ziyaret edip dua edebilecekleri mermer taşlı kabirler hazırlıyor.

Öte yandan bu hizmet için İslami dernekler üç ambulans aracı temin etmiş durumda. İki araç ise gönüllülere yiyecek ve içecek temin ediyor.

Birçok Müslüman, Budist Geleneklerine Göre Defnedildi

Şehirde şu ana kadar vefat eden birçok Müslüman, Budist geleneklerine göre yakılarak defnedildi. 53 milyon nüfuslu ülkede 100 binden fazla vaka görüldü ve 2000’i aşkın kişi pandemi nedeniyle hayatını kaybetti. Çoğunluğu Budist inancına sahip ülke, dünyanın en kötü sağlık sistemlerinden birine sahip.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş