Fransa
Gündem

Paris’te “İslamcılığa Karşı Mücadele” Kapsamında Bir Okul Kapatıldı

Paris Savcılığı ve Bölge Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan ortak açıklamada “İslamcılığa karşı mücadele kapsamında” kontrat dışı özel bir okulun kapatılması kararlaştırıldı. MHS okulu Paris’te başörtüsünün serbest olduğu nadir okullardandı.
11 Aralık 2020
Meo High School MHS kolej ve lisesi, Foto: Facebook

Paris’in 19. bölgesinde bulunan Meo High School MHS kolej ve lisesi, Paris Savcılığı ve Bölge Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan ortak bir basın açıklamasında “İslamcılık ve her türlü ayrılıkçılıkla mücadele”  gerekçe gösterilerek kapatıldı.

2015 yılında MHS okulu, her inançtan ve kökenden öğrencilerin bulunduğu, başörtüsü dâhil dinî sembollerin serbest olduğu bir eğitim merkezi olarak açılmıştı. Okul, Paris’te başörtüsünün serbest olduğu nadir okullardandı. 30 Ocak’ta ders ortasında yaklaşık kırk polis tarafından yapılan incelemeden sonra, kurum içinde öğrencilerin eğitim alması yasaklandı. Okul Müdürü Hanane Loukili okulun kapatılmasının ana sebebinin kendilerine “teknik sorunlar ve esas olarak zemin katta acil durum çıkışlarının olmayışı ve ön kapının genişliği ile ilgili” olarak aktarıldığını söyledi. Bunun yanı sıra Loukili, aynı binada bulunan ve reşit olmayanları da kabul eden diğer derneklerin yasaklanmadığını belirtiyor. Loukili, “Mevcut atmosfer, başka sebeplerden ötürü suçlandığımızı düşünmeye sevk ediyor.” ifadelerini kullandı.

14 Kasım’da okul yöneticileri ve derneği Paris Suç Mahkemesi tarafından izinsiz olarak okulu açtıkları ve eğitim verdikleri için suçlandı. Ayrıca iki öğretmenin yabancı uyruklu olup izinsiz eğitim verdikleri belirtildi. Paris Savcılığı ve Bölge Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan ortak açıklamada okulun “İslamcılığa karşı mücadele kapsamında” kapatıldığı belirtildi.

“Okul Kesinlikle Radikalliğe Karşıdır”

Okul Müdürü Hanane Loukili, söz konusu suçlamalara itiraz ederek, “Şok içindeyim, çünkü bu suçlama bize asla iletilmedi. Biz bir günah çıkarma kurumu değiliz, bilakis evrenselci değerlere sahibiz. Dinî gerçeklerle ilişkilendirilmek beni şaşırtıyor, oysa öyle değiliz. Okulda öğretilen bir din dersi yok. Ve okulun mücadelesi kesinlikle radikalleşmeye karşıdır, çünkü biz ülkelerine saygı duyan vatandaşlar yetiştiriyoruz.” şeklinde konuştu. Ayrıca yukarıda geçen yabancı uyruklu öğretmenlerin eğitim verme iznine sahip olduklarını belirterek bu konuda hukuki alanda mücadele vereceğini vurguladı.

Loukili, “Sanırım her suçlama gibi, bu da kanıtı hak ediyor. Teknik hatalar yapmış olabiliriz, ancak bunların ayrılıkçılık eğilimine dair kanıtları var mı?” ifadelerini kullanarak okul yönetiminin hukuki süreç başlatarak yasal yollardan itirazını gerçekleştireceğini söyledi.

MHS kolej ve lisesinin yaklaşık 100 öğrencisi bulunuyordu. Dönem ortasında okulsuz kalan öğrencilerin durumu ise netlik kazanmadı.(gy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş