FRANSA
Gündem

Fransa’da Danıştay’tan Önemli Karar: “Okullarda Helal Yemek Laikliğe Aykırı Değil”

Fransa'da Danıştay, okullarda helal yemeğin laiklik ilkesine aykırı olmadığına karar verdi.
12 Aralık 2020
@Shutterstock

Fransa’da Danıştay, okul kantinlerinde domuz ürünleri içeren yemeklere alternatif menü hazırlanmasının laiklik ilkesine aykırı olmadığına karar verdi. Danıştay, iki yıl önce mahkeme kararıyla alınan “uygulamanın yasalara aykırı olduğu” yönündeki karara Chalon-sur-Saone Belediyesinin itirazını değerlendirdi. Danıştay’dan yapılan açıklamada, okul kantinlerinde domuz ürünlerini içeren yemeklere alternatif menü hazırlanmasının laiklik ilkesine aykırı olmadığı belirtildi.

“Müslüman ve Yahudilere Alternatif yemek Kuralı Kaldırılmıştı”

Chalon-sur-Saone Belediyesi, 2015’te yapılan oylamayla 80’li yıllardan beri şehirdeki okullarda uygulanan “domuz etli yemek verilen günlerde Müslüman ve Yahudi öğrenciler için alternatif yemek çıkarılması” kuralını kaldırmıştı. Karara, okul kantinlerinde öğle yemeği yiyen Müslüman ve Yahudi öğrencilerin velileri, domuz dışında bir alternatif sunulmadığı için tepki göstermiş ve kararın iptali için dava açılmıştı.

Djon Mahkemesi Uygulamayı İptal Etmişti

Dijon Mahkemesi, 2017’de, uygulamayı çocuk haklarına dair uluslararası sözleşmelere aykırı bularak iptal etmişti. Chalon-Sur-Saone Belediyesi bu karara itiraz etmişti ve Lyon İdari Mahkemesine başvurmuştu. Bu mahkeme iki yıl önce Chalon-sur-Saone Belediyesinin söz konusu kararının yasalara aykırı olduğunu kararlaştırmıştı. Bunun üzerine belediye Danıştay’a başvurmuştu.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş