ALMANYA
Gündem

Almanya’da Online Alışverişe Ek Vergi Geliyor

Almanya'da online ticaret yapan şirketlere, küçük esnafa rekabet ortamında destek olmak amacıyla, ek vergi planlanıyor.
23 Aralık 2020
@Shutterstock

Almanya’da alışveriş merkezleri koronavirüs salgını döneminde büyük sıkıntılar çekiyor. Vatandaşlar virüsten korunmak için bu dönemde online alışverişe yönelmiş durumda. Buna göre iktidardaki Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), kira ödeyen esnafın online satış yapan şirketler nedeniyle zor durumda kaldıklarını belirtiyor. Küçük esnafa rekabet ortamında destek olmak amacıyla online ticaret yapan şirketlere ek vergi planlıyor.

şipariş edilen paket başına uygulanması planlanıyor

Söz konusu ek verginin şipariş edilen paket başına uygulanması öngörülüyor. Vergi miktarının ise sipariş edilen ürünün ücretine göre belirlenmesi planlanıyor. Verginin online alışverişte vatandaşa yansıyan ürün fiyatlarını da artırmasından endişe ediliyor. Bu vergiyle elde edilen gelirin tamamının yine küçük esnafın rahatlaması ve mağazalardaki alışverişin canlandırılması yönünde kullanılacağı belirtiliyor.

Almanya Ticaret Birliği ek vergiye karşı

Öte yandan Almanya Ticaret Birliği konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve ek vergiye karşı olduğunun altını çizdi. Her şeyden önce adil bir rekabetin söz konusu olması gerektiğini belirtti. Bunun için ek vergi yerine ürünlerin güvenliğinin ve yükümlü şirket sahiplerinin vergi ödemelerinin kontrollerin iyileştirilmesinin gerektiğini vurguladı.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş