ALMANYA
Gündem

Almanya’da İmama Yapılan Tehditle İlgili Dinî Cemaatlerden Açıklama: Açıklığa Kavuşturulsun!

Almanya’nın Wolfsburg eyaletinde imamlık yapan Aissa Hajlaoui’ne yapılan ölüm tehdidi sonrası Müslüman ve Yahudi cemaatleri, konuyla ilgili ortak bir açıklamada bulundu.
30 Aralık 2020
@Facebook

Almanya’nın Wolfsburg kentinde yaşayan İmam Aissa Hajlaoui’ye yapılan tehdtit sonrası Müslüman ve Yahudi cemaatlerinden ortak bir açıklama geldi. Buna göre Schura Niedersachsen Başkanı Recep Bilgen ve Niedersachsen Yahudi Cemiyetleri Başkanı Michael Fürst tarafından ortak yapılan açıklamada, Schura Niedersachsen üyesi cemiyetin imamı Aissa Hajlaoui’ye yönelik tehdit mektubuna hızlı bir şekilde tepki verilmesi çağrısında bulundu. Polis ve Anayasayı Koruma Dairesi’nin, yapılan ölüm tehdidi meselesini, en hızlı şekilde açığa kavuşturmaları gerektiğini ifade etti.

“olayın kendi kendine hallolacağını beklemek yanlış”

Recep Bilgen ve Michael Fürst, eyalette bulunan tüm demokratik enstitülerden reaksiyon beklediklerini kaydetti. “Ölüm tehditleri sonrası oturup, olayın kendi kendine hallolacağını beklemek yanlış.” ifadelerini kullandı. Bu gibi ölüm tehditlerinin, gerçek manada ölüme dönüşmeden önce, önünde durulması gerektiği kaydedildi.

“Tehdit etmek, korkakların metodudur”

İmam Aissa Hajlaoui de konuylu ilgili yaptığı açıklamada, “Biz ölümün değiştirilemeyecek bir kader ve insan canının Allah’ın elinde olduğuna inanıyoruz. Tehdit etmek, korkakların metodudur.” diye kaydetti. Bu kişilerin, insanlığın, özgürlüğün ve çeşitliliğin düşmanı olduklarını belirtti. İnsanlara hizmet etmeye devam edeceğini de belirten Hajlaoui, “Irkçılık, aşırılık ve İslamofobinin hep karşısında duracağım.” diye konuştu.

Söz konusu tehdit mektubunda bir tabut resmi ile “Yakında burada olacaksın” ifadeleri yer alıyor.

Wolfsburg polisi son olarak söz konusu imam gelen tehdit mektubunu doğrulamıştı. Yapılan açıklamada, tehdidin çok ciddiye alındığı ve her yönüyle soruşturulduğu ifade edilmişti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş