Gündem

Almanya’da Okullar Ocak Ayı Boyunca Kapalı Kalacak

Almanya'da eyalet eğitim bakanları, okulların Ocak ayı boyunca kapalı kalmasını kararlaştırdı. Kesin bir tarih belirlemeyen bakanlar, eyalet başbakanlarının korona tedbirlerini Ocak ayı sonuna kadar uzatmasını bekliyor. Bu arada Fransa'da noel tatili sonrası okullar yeniden açıldı.
04 Ocak 2021

Almanya’da okullar muhtemelen Ocak ayı sonuna kadar kapalı kalacak. Okulların şimdilik kapalı tutulması kararı alan Almanya eğitim bakanları yaptıkları toplantıda okulların 3 kademede yeniden açılmasını öngördü.

Okulların ne zamana kadar kapalı kalacağı, ya da, ne zaman açılacağı ile ilgili kesin bir tarih belirlemeyen bakanlar, eyalet başbakanlarının korona tedbirlerini Ocak ayı sonuna kadar uzatmasını bekliyor. Okullar daha sonra, korornavirüs yayılımı şartlarının düzelmesi durumunda, kademeli olarak açılabilecek.

16 eyaletin eğitim bakanları yaptıkları ortak toplantıda, okulların açılmasını öncelik olarak değerlendirdi ve okulların mümkün olan en erken zamanda 3 kademede açılabilmesi kararına vardı.

Şartların imkan vermesi durumunda önce ilkokulların birinci sınıf öğrencilerinden 6. sınıf öğrencilerine kadar olan kesimi okula başlayacak Daha sonra ise meslek dersleri ile diğer yan dersleri alan öğrenciler okula başlayacak. Üçüncü aşamada ise okullar tam kapasite ile açılacak. Karara göre son sınıf öğrencileri her zaman okula gidebiecek.

Fransa’da Okullar Açıldı, İngiltere Kararsız

Koronavirüsün etkin olduğu Fransa’da okullar noel ve yılbaşı tatilinden sonra yeniden eğitime başlarken, İngiltere’da kararsızlık sürüyor. Öğretmenler her yerde okulların hükümet kararı ile kapalı tutulmasını istiyor. Bazı okullar kendi inisiyatifi ile derslere ara vermiş durumda.

Katalonya’da 10 Gün Sokağa Çıkma Yasağı

Bu arada, İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi de 10 gün boyunca sıkı bir sokağa çıkma yasağı uygulayacak. Katalonya Sağlık Bakanı Alba Vergés başkent Barcelona dahil 7 milyon 600 bin Katalonyalının çok acil ihtiyaç ve gerekçeleri olmadığı sürece 10 gün boyunca evlerinde kalacağını açıkladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş