Gündem

Fransa’da, Polis İnsanların Siyasi Ve Dinî Görüşlerini Listeleyebilecek

Fransa'da Danıştay, polisin insanların siyasi ve dinî görüşlerini listelemesine izin veren kararnameleri onayladı.
05 Ocak 2021
@Shutterstock

Fransa’da Danıştay, polis ve jandarmanın  “devletin güvenliği adına” insanların siyasi ve dinî görüşleri ile sağlık bilgilerini listelemesine izin veren üç kararnameyi kabul etti.

İNSANLARIN SİYASİ VE DİNÎ GÖRÜŞLERİ KAYIT ALTINA ALINACAK

Danıştay, aralarında Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve Fransa Avukatlar Sendikası’nın olduğu sendikaların, söz konusu kararnamelere ilişkin itirazları hakkındaki kararını açıkladı. Danıştay, onayladığı bu kararnamelerin düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü orantısız şekilde ihlal etmediğini belirtti. 4 Aralık’ta hükûmetin kararıyla yayımlanan kararnameler, polisin ve jandarmanın “devletin güvenliği adına” insanların siyasi ve dinî görüşleri ile sağlık bilgilerini listelemesine izin veriyor.

Kararnamelere göre sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, yorumlar ve terör eylemlerinde bulunmakla şüphelenilen veya Fransa’nın toprak bütünlüğünü tehdit eden kişiler listelenebilecek. Kararnamelerdeki düzenlemeler ülkedeki dernekleri de kapsıyor.

Ülkede bu kararnameler yayımlanmadan önce polis ve jandarmanın insanların sadece eylemlerini listelemesine izin veriyordu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş