Gündem

Avrupa Birliği, Ege’de Göçmenlerin Denize İtilmesi İle İlgili Soruşturma Başlattı

Avrupa Birliği, birliğin Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex) hakkında Ege'de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlattı.
Abdulhamit Irmak
12 Ocak 2021

Avrupa Birliği (AB) Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), birliğin Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex) hakkında Ege ‘de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlattı. Frontex tarafından kullanılan bir uçağın mültecileri durdurduğu, uçaktaki kamera görüntülerinin Varşova’daki Frontex Genel Merkezine canlı olarak aktarıldığı ancak Frontex’in söz konusu bölgeye mültecilerin kurtarılması için yardım göndermediği belirtilmişti.

GERİ GÖNDERME

Der Spiegel’ de yer alan bir habere, Frontex’in iç yazışmalarından bir belgede Yunanistan’ın mültecileri yasa dışı şekilde geri ittiği kaydedildi. Frontex Direktörü Fabrice Leggeri’nin bu belgenin baskısı altında olduğu vurgulanan haberde, daha önce bu geri itmelerin kendisine sorulduğunda haberi olmadığını söylediği hatırlatıldı.

Leggeri’nin yasa dışı itmelerin farkında olduğuna da işaret edilen haberde, ele geçirilen 11095 numaralı belgede Frontex yetkililerinin 18-19 Nisan gecesi 30 civarında mültecinin Yunan sınır muhafızlarınca yasa dışı şekilde Yunanistan’dan Türk sularına sürüklendiğini bizzat kaydettiklerinin ortaya çıktığı ifade edildi.

FRONTEX BULGUYA RASTLANMADIĞINI SAVUNDU

Frontex ise Yunanistan’ın Ege’de mültecileri geri itmesine destek verdikleri yönündeki haberler üzerine iç soruşturma başlattıklarını, henüz “geri itme” suçlamalarını kanıtlar nitelikte bir bulguya rastlanılmadığını ileri sürmüştü. Frontex açıklamasında, AB’nin üye ülkelerle dayanışma ilkesi çerçevesinde Yunanistan’ın dış sınırlarının korunmasına destek vermekte “kararlı” olunduğu vurgulanarak, Frontex’in operasyonlarını uluslararası hukuk temelinde yürüttüğü savunulmuştu.

FRONTEX NEDİR?

Dış sınırlar anlamındaki Frontex, Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi’nin resmi adı. AB üyesi ülkelerin komşularıyla olan sınırlarının korunmasını ve güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir AB kurumu. Frontex, AB’nin birliğe üye olmayan komşu ülkelerle olan sınırlarının güvenliğinin sağlanması, ulusal sınır muhafızları arasında işbirliği yapılması ve sınırlarla ilgili risk analizleri oluşturulması amacıyla kuruldu. 3 Ekim 2005 tarihindegoreve başlayan kurumun genel merkezi Polonya’nın başkenti Varşova’da. Avrupa Birliği’nin, bünyesine yeni katılan ülkelerde genel merkezini kurduğu ilk daire olan Frontex’in elinde 20 uçak, 30 helikopter ve 100 gemi var. Meriç’teki konuşlandırma, ilk aktif görev olacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş