Toplum

Almanya’da 1600 Mülteci Çocuk Kayıp

Almanya'da 1600 refakatsız mülteci çocuk kayboldu. Emniyet Müdürlüğü, mülteci çocukların çoğunluğunun Afganistan, Fas, Cezayir, Suriye ve Somali'den gelen mülteci çocukları olduğunu açıkladı.
13 Ocak 2021
Kayıp mülteci çocukların nerede olduklarının tespit etmedeki başarı oranı bu şartlarda yüzde 69 olarak görülüyor.

Almanya’da 1600 kadar refakatsız mülteci çocuğun kayıp olduğu bildirildi. Neue Osnabrücker Zeitung’da yayımlanan bir habere göre, 4 Ocak itibarıyla 14-17 yaşları arasında 972 genç ve 13 yaşından küçük 607 refakatsız mülteci çocuk kayıp durumda.

Gazete, Almanya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (BKA), mülteci çocukların kayıp olmuş olmasının, her zaman, başlarına kötü bir şey geldiği anlamına gelmediğini bildirdiğini yazdı. BKA’ya göre, kaybolan mülteci çocuklar çoğunlukla, Almanya, hatta, Avrupa ülkelerindeki ebeveynleri veya akabalarının yanına gidiyor. Giderken de her hangi bir haber verme ihtiyacı duymuyor.

Kayıp reşit olmayan mülteci çocukların çoğunluğunun Afganistan’ın yanı sıra Fas, Cezayir, Suriye ve Somali’den gelen mülteci çocukları olduğu açıklandı. Önceki yıllara kıyasla, kaybolan refakatsız çocuk müteci sayısının da önemli ölçüde düştüğü tespit edildi.

Örneğin, Temmuz 2016’daki mülteci krizinin zirveye çıktığı sırada, 8 bin 900’den fazla refakatsız çocuk ve genç mülteci kayıp olmuştu. Bu sayı, 2018’in başında 5 bin 334 iken, 2019’un başında 3 bin 192’ye düştü.

Kayıp mülteci çocukların nerede olduklarının tespit etmedeki başarı oranı bu şartlarda yüzde 69 olarak görülüyor. 2019 yılında ise bu oran yüzde 87,6 seviyesindeydi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş