ALMANYA
Gündem

Almanya’da Sosyal Yardımda Önemli Gelişme

Almanya’da Hartz IV sosyal yardımının tamamen kesilmemesini sağlayacak bir düzenlemenin üzerinde çalışıldığı belirtildi.
14 Ocak 2021
@Shutterstock

Almanya’da Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Hartz IV olarak bilinen sosyal yardımı alanlardan hiçbir şekilde kira ve geçimini sağlayacak temel yardımın tamamen kesilmemesini sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bakan, yardım kesintisinin yüzde 30 ile sınırlandırılmasını da yeni düzenlemeye koymak istiyor. Kesintinin de ancak geçerli bir gerekçe göstermeden sorumluluğunu yerine getirmeyenlere ve verilen randevuya mazeretsiz olarak gitmeyenlere uygulanması hedefleniyor. Heil “Biz daha fazla güven veren bir sosyal devlet oluşturmayı istiyoruz” dedi.

BU YASAMA DÖNEMİNE YETİŞMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR

Öte yandan Bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmesi mümkün görünmüyor. Yürürlükteki sosyal yardım düzenlemesi SPD ve Yeşiller koalisyon hükümeti döneminde getirilmişti. SPD ile Yeşiller hükümeti, Hartz IV ile uzun süre işsiz kalanların daha yoğun iş aramalarını ve daha az sosyal yardım almasını hedeflenmişti.

2005 YILINDA YENİDEN DÜZENLEMİŞTİ

Almanya’da 2005 yılında alınan kararla sosyal yardım ve işsizlik parası yeniden düzenlenmişti. Hartz IV olarak bilinen sosyal yardımı alanlar, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği durumda aylık yardımlarının yüzde 60’ına kadar kesilmesi mümkün. Ancak Federal Anayasa Mahkemesi, sosyal yardımla geçinenlere yönelik uygulamaların bir kısmının anayasaya aykırı olduğu yönünde karar almış, kesintinin yüzde 30 ile sınırlandırılacak düzenlemelerin yapılmasını istemişti.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş