Gündem

İngiltere’deki Camilerde Cuma Hutbesinde Aşı Teşvik Edildi

İngiltere Camiler ve İmamlar Ulusal Danışma Kurulu (MİNAB) cuma hutbelerinde koronavirüsten korunmak için Müslümanların aşı yaptırmalarını tavsiye eden bir hutbe hazırladı. Hutbe, İngiltere’deki camilerin bir kısmında okundu.
16 Ocak 2021

İngiltere Camiler ve İmamlar Ulusal Danışma Kurulu (MINAB) İngiltere’deki aşılanma kampanyasına Müslümanların da katılmasını istedi. Kurul, bunun için bir cuma hutbesi hazırladı. Kurulun aşı hutbesine Britanya İslami Tıp Birliği British Islamic Medical Association (BIMA) da destek oldu.

Hutbede aşının “helal” olduğuna dikkat  çekildi ve kamuoyunda dile getirildiği gibi, aşıların insanın DNA’sını değiştireceği ya da aşıyla birlikte çip takılacağı gibi komplo teorilerine itibar edilmemesi istendi.

“Kendimizi ve başkalarını korumak ahlaki görevimizdir” denilen hutbede ayrıca hayat boyunca imtihan edilmenin ve çeşitli belalara maruz kalmanın hayatın bir parçası olduğuna vurgu yapıldıktan sonra Müslümanların Allah’a tevekkül etmesinin önemi anlatıldı.

Müslümanlar günah keçisi ilan edilebilir

Öte yandan Guardian gazetesi, İngiltere Camiler ve İmamlar Ulusal Danışma Kurulu Başkanı ve Leeds kentinde İmam olan Qari Asım’ın, “Aşılarla ilgili şüpheler iki şeyden kaynaklanıyor. Birincisi aşının helal olup olmadığına ilişkin meşru kaygılar. Bu konuyu inceledik ve Birleşik Krallık’ta yapılan iki aşının da dinen sakıncalı olmadığını gördük” dediğini aktardı.

Gazete ayrıca İmam Qari Asım’ın, aşı yaptırma oranlarının düşük çıkması durumunda, Müslümanların günah keçisi ilan edilmesinden ve bunun İslamofobi’yi güçlendirmesinden endişe ettiğini bildirdi.(C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş