Gündem

Almanya’da Devletin Zirvesinden Evden Çalışma Çağrısı

İsviçre ve Belçika’dan sonra Almanya’da da evden çalışma zorunluluğunun getirilmesi planlanıyor. Başbakan Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla yapacak olduğu toplantıda konuyla ilgili düzenlemeler merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanı Steinmeier ise, şirketlere ve çalışanlara "home office" çağrısı yaptı.
19 Ocak 2021
@Shutterstock

Alman basınında yer alan habere göre koronavirüsle mücadele kapsamında çalışanlara evden çalışma zorunluluğu getirilecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eyalet başbakanlarıyla bugün yapacak olduğu toplantıda, evden çalışma zorunluluğu da masaya yatırılacak. Toplantıdan konuya ilişkin çıkacak karar ise büyük merak konusu oldu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’da 15 Ocak’ta şirketlere ve çalışanlara “home office” çağrısı yaptı.

Kovid-19 kaynaklı ölümlerin yüksek sayıda olmasının da üzücü ve acı verici olduğunu ifade eden Steinmeier, İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan ve Almanya’da da birkaç yerde tespit edilen virüsün mutasyona uğrayan türünün enfeksiyon tehlikesini artırmasından endişe duyduğunu belirtti.

STEİNMEİER “MECBUR KALMADIKÇA OFİSE GİTMEYİN” DEDİ

Steinmeier, mümkün olan her yerde iş yerlerindeki temasları azaltma çağrısında bulunduğunu aktararak, “Şirketlere, insan kaynaklarından sorumlu olanlara ve yöneticilere ortak çağrıda bulunuyoruz. Evden çalışmaya imkan verin. Bunun nasıl ve nerede yapılabileceğini ve nasıl başarılabileceğini en iyi siz bilirsiniz. Bu, her zamankinden daha fazla gerekli.” ifadelerini kullandı. Çalışanlardan da fırsat bulduklarında evden çalışmalarını isteyen Steinmeier, “Mecbur kalmadıkça ofise gitmeyin. Evden çalışmanız iş arkadaşlarınızı da korur.” şeklinde konuştu.

EVDEN ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU BİRÇOK ÜLKEDE UYGULANIYOR

Evden çalışma genellikle sınırlı sürelerde (örneğin haftada bir veya iki gün) kullanılsa da, koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla birçok çalışandan tam süreli uzaktan çalışmaları öngörülüyor. Tartışılan evden çalışma zorunluluğu, Almanya’ya komşu olan İsviçre ve Belçika’da bir süredir uygulanıyor.

“EVDEN ÇALIŞMA” HER ALANDA MÜMKÜN DEĞİL

İsviçre hükûmetinin aldığı karar, ofis çalışanlarını kapsıyor. Hükûmetin evden çalışma yönetmeliğinde geçen “İşveren çalışanına -mümkün mertebe- evden çalışma imkanı sunmak zorunda” ifadesi ise, ülkede kafa karışıklığına sebep oldu.

Yönetmeliğin “mümkün mertebe” kavramına dair İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği’nden Erich Scheidegger “Örneğin finansal hizmetler sektöründe üst düzey çalışmalar yapan ve yenilikçi teknolojiler ile çalışan bir kurumdan çalışanlarına evden çalışma imkanı sunması beklenemez. Bu kavramdan kasıt, evden çalışmanın nispeten az çaba ve masraf ile mümkün olduğu işlerdir. Evden çalışma işyerlerinin dışında akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar gibi basit bilgi ve iletişim araçları ile yapılması öngörülen bir uygulamadır.”

AVRUPA’DA HER 10 ÇALIŞANDAN 4’Ü EVDEN ÇALIŞIYOR

Belçika’da geçtiğimiz ekim ayından itibaren evden çalışma zorunluluğu uygulanıyor. Belçika hükûmeti, işverenlere çalışanlarının büyük bölümüne -eğer işlevleri buna izin veriyorsa- evde kalma ve çalışmaya uzaktan devam etme talimatı vermeleri gerektiğini vurguladı.

Yapılan araştırmalara göre hükûmetler tarafından verilen evde kalma talimatı sonucunda, Avrupa’da neredeyse her 10 çalışandan 4’ü uzaktan çalışmaya başlamıştır. (aa,fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş