Gündem

Fransa’da 18 Yaş Altına Başörtüsü Yasağı Reddedildi

Fransa'da 18 yaşından küçük kızlara kamuya açık alanlarda başörtüsü takmayı yasaklama girişimi Ulusal Meclis'te reddedildi.
19 Ocak 2021
@Shutterstock

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) milletvekili Aurore Berge ve Jean-Baptiste Moreau’nun 18 yaşından küçük kızlara kamuya açık alanlarda başörtüsü takmayı yasaklama girişimleri Ulusal Meclis tarafından kabul görmedi.

KOMİTE MADDELERİ “AŞIRICI” BULDU

Ulusal Mecliste toplanan özel komite, iktidar partisinin milletvekilleri Berge ile Moreau tarafından hazırlanan “İslamcı ayrılıkçı” olarak bilinen ve ismi “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren” olarak değiştirilen yasa tasarısına, 18 yaşından küçük kızlara kamuya açık alanlarda başörtüsü takmayı ve “erkeklerin kadınlardan üstün olduğunu gösteren giysiler giymeyi” yasaklayan 2 madde ekleme çalışmalarını görüştü. Komite söz konusu maddeleri “aşırıcı” bularak yasa tasarısına eklenmelerine onay vermedi.

“REDDEDİLME KARARI YERİNDE”

Diğer yandan bugünden itibaren “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren” yasa tasarısı Ulusal Meclis’te görüşülmeye başlanacak. LREM Grup Başkanvekili Christophe Castaner de başörtüsüne ilişkin maddeyi “tartışmaları histerik hale getirebilecek ve tasarı metniyle ilgisi olmayan bir konu” olarak değerlendirerek reddedilme kararını yerinde bulduğunu belirtti.

FRANSIZ BAKAN: “5 YAŞINDA ÖRTÜLÜ KIZ GÖRMEYİ TAHAMMÜL EDİLMEZ BULUYORUM”

Fransa’da Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa maddelerin eklenmesine ilişkin LCI televizyonunda yaptığı açıklamada, ülkede kamuya açık alanlarda 18 yaşından küçük kızların başörtü takmasının yasaklanması girişimine destek vererek, “5 yaşında örtülü kız görmeyi, bebek arabasında 2 yaşındaki örtülü bir kıza rastlamayı tahammül edilmez buluyorum.” ifadelerini kullandı.

Schiappa, söz konusu başörtüsü yasağının Ulusal Meclis’te toplanan özel komite tarafından reddedilmesine ilişkin ise komisyonda dinlenen Müslüman temsilcilerin de küçük kızların başörtü takmalarını onaylamadığını iddia etti. Çocuklarının örtünmesini normal karşılayanların da olduğunu bildiğinden bahseden Schiappa, konunun gelecek günlerde Fransa’da tartışılan gündemler arasında yer alacağını söyledi. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş