Gündem

Fransa’da Camilere Sıkı Denetim Geliyor

Fransa'da "Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler" olarak adlandırılan yasa tasarısı 18 Ocak Pazartesi günü Ulusal Meclis'e özel komisyonun incelenmesi için gönderildi. Tasarı ile bilhassa camilerin sıkı denetim altına alınması hedefleniyor.
19 Ocak 2021
@Shutterstock

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, 2 Ekim’de “İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele” olarak tanıttığı, gelen tepkiler üzerine “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler” olarak değiştirilen yasa tasarısı, ibadet, eğitim, evlilik gibi hayatın her alanına getirdiği kısıtlamalarla ülkedeki Müslümanların hayatının neredeyse her alanına müdahale ediyor. 51 maddelik yasa tasarısı 18 Ocak Pazartesi günü Ulusal Meclis’e özel komisyonun incelenmesi için gönderildi.

FRANSA’DAN CAMİLERE DENETİM

Yasanın, özellikle ve öncelikle Müslümanların ibadet yerleri olan camiler ve bu camilerin idaresinden sorumlu derneklere yönelik müdahale çabası dikkati çekiyor. Camilerin, Müslümanlara ait dernek ve sivil toplum kuruluşlarının finansmanını denetim altına almak isteyen Fransa, yasa tasarısının 35’inci maddesinde buralara yurt dışından yapılan 10 bin avro üzerindeki bağışların kaynağının açıklanmasını, kurala uyulmaması halinde 3 bin 750 avro para cezası uygulanmasını öngörüyor. Tasarının hükûmet tarafından hazırlanan tanıtım metninde, bu maddeyle camiler ve Müslüman dernekleri üzerindeki yabancı nüfusunun azaltılmak istendiği belirtiliyor.

İbadet yerlerinde, “suça teşvik” tespit edilirse, camilere yönelik kısıtlamalar artırılıyor. Yasa tasarısının 42’nci maddesinde, suça teşvik ettiğine hükmedilen kişilere 75 bin avro para, hapis ve ibadet yerlerine gitmeme cezası yer alıyor.

CUMHURBAŞKANI MACRON’UN “FRANSA İSLAM’I”

Cumhurbaşkanı Macron, “Müslüman örgütlerini yeniden organize etme ve ayrılıkçı İslam ile mücadele” adı altında “Fransa İslam’ı” oluşturma çalışması başlattı. “Fransa İslam’ı İlkeler Tüzüğü” şeklinde adlandırılan çalışmaya, Fransa İslam Konseyine (CFCM) bağlı 2 Türk federasyonu, çalışmanın başlığındaki “Fransa İslam’ı” ifadesini ve tüzükteki siyasal İslam tanımını reddederek imza atmadı. Tüzük kapsamında, oluşturulan Ulusal İmamlar Konseyinin çalışmalarıyla Müslümanlara hizmet edecek cami görevlilerinin ülkede yetiştirilmesi planlanıyor. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş