Gündem

Uluslararası STK’lardan BM’ye Şikâyet: Fransa, Müslümanlara Karşı Ayrımcılığı Artırıyor

Uluslararası sivil toplum kuruluşları, İslamofobi'yi ve Müslümanlara karşı ayrımcılığı artırdığı gerekçesiyle Fransa yönetimini Birleşmiş Milletler'e şikâyet etti.
22 Ocak 2021
@aa

13 ülkeden 36’dan fazla sivil toplum kuruluşu (STK), Fransa’nın, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayımlanmasına verdiği desteği ve tartışmalı ayrılıkçılıkla mücadele yasa tasarısını Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne taşıdı. Şikâyetçi olan imzacı kuruluşlardan CAGE’den yapılan açıklamada, Fransa’nın İslamofobi’yi körüklediği ve Müslümanlara karşı ayrımcılığı artırdığı ifade edildi.

“Fransa devletinin İslamofobik politikaları giderek genişliyor”

Açıklamada, Fransız hükümetinin eylemlerinin, İslam peygamberine yönelik hakaret içeren karikatürlerin basılmasına zımnen destek niteliğinde olduğu belirtildi. Fransa devletinin İslamofobik politikalarının giderek genişletildiği kaydedilen açıklamada, bu politikaların sonlandırılması istendi. Şikâyette, İslamofobik eylemlere maruz kalan kişilerin tanıklıklarına yer verilerek, bu eylemlerin Müslümanların onurunu zedelediği ve temel haklarını ihlal ettiği vurgulandı.

STK’lar, Fransa’nın ayrılıkçılıkla mücadele yasa tasarısı olarak bilinen tasarıyı geri çekmesini, ayrımcılığı yasaklayan kanunlar çıkarmasını ve de ülkede dine dayalı hoşgörüsüzlükle mücadele için tüm önlemlerin alınmasını talep etti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş