Gündem

Avusturya İslam Cemaati, Terörle Mücadele Yasasının “İslam Yasası”ndan Ayrılmasını İstedi

Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) Başkanı Ümit Vural, Avusturya hükümetinin, ülkedeki Müslümanlara dinî cemaat statüsü tanıyan ve "İslam Yasası" olarak bilinen yasayı terörle mücadele kapsamında değiştirmek istemesini eleştirdi. Ümit Vural, terörle mücdele yasası ile "İslam Yasası"nın ayrı tutulmasını istedi.
23 Ocak 2021
Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural @ www.derislam.at

IGGÖ Başkanı Ümit Vural kamuoyuna yaptığı açıklamada, “İslam Yasası’nın terörle mücadele kapsamında değiştirilmesi, rahatsız edici sonuçlar doğurur.” diyerek yasanın 1912 yılındaki asıl gayesinden uzaklaştırıldığını söyledi. Yasanın asıl gayesinin, Avusturya’nın Müslümanlar için bir vatan ve Avusturya toplumu tarafından bunun kabul edilmesinin teşvik edilmesi olduğunu söyleyen Başkan Vural, düşünülen haliyle İslam Yasası’nın bir dinî cemaat yasası değil, aksine bir güvenlik yasasına dönüştüğünü söyledi.

Terörle ve aşırılıkla mücadele edilmesini destekleyen ve aşırılıkla mücadelede uzman ekibiyle hazır olduklarını da bildiren IGGÖ Başkanı Ümit Vural, bir suçlu sebebiyle tüm bir dinî cemaatin suçlu sayılmasını da eleştirdi. Vural, “Bir bireyin cezai suçu sebebiyle tüm bir dini cemaatin ve bu cemaatin tüm mensuplarını, akrabalarını sorumlu tutmak, Avusturya’da huzur içinde ve dayanışmaya dayalı bir arada yaşam için çabalayan kişilerin bu çabalarını etkisiz hale getiriyor.” dedi.

2015 yılında Müslümanların çeşitli hakları kısıtlanarak değiştirilen “İslam Yasası” 1912 yılından beri yürülükte bullunuyor. Hükümet 16 Aralık 2020 tarihinde açıkladığı terörle mücadele yasasıyla “İslam Yasası”nı yeniden değiştirmek istiyor. Yeni tasarı, ek kısıtlayıcı ve Müslümanların haklarını engelleyici hükümler ön görüyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş