Toplum

“İngiltere Üniversitelerinde İslam Düşmanlığı Kurumsallaşmış Durumda”

İngiltere’de yapılan bir araştırmada ülkedeki üniversitelerde İslam düşmanlığının kurumsallaştığı tespit edildi.
23 Ocak 2021

London Metropolitan Üniversitesi tarafından, aynı üniversitede yaptırılan bir araştırmaya göre, üniversitedeki Müslüman öğretim görevlilerinin yüzde 39’u üniversitelerinde İslam düşmanlığının normal olarak algılandığına inanıyor. Hatta, İslam düşmanlığının, üniversite personelinin bir Müslüman öğrenciyi artık İslam’ı terketme zamanının geldiğine ikna etmeye kadar vardığı ifade ediliyor.

Üniversitede araştırmacı olarak çalışan Dr. Sofia Akel tarafından yapılan “Kurumsallaştı: Yüksek Eğitimde İslam Düşmanlığının Yükselişi (Institutionalised, The Rise of Islamophobia in Higher Education) isimli araştırmada, üniversitede ilerlemek için Müslüman olmanın dejavantaj olduğu ve Müslüman görevlilerin yüzde 23’ünün Müslüman olduğunu sakladığı, ya da saklamayı düşündüğüne yer verildi.

Dünya üniversiteleri sıralaması yapan Times Higher Education dergisi ise araştırmayı yapan Dr. Sofia Akel’i “Üniversitelere saldırmakla” suçladı. Akel, sosyal medya hesabndan yaptığı açıklamada, üniversitelere saldırmadığını, sadece ünversitede yaptığı araştırma sonucunda durumu eleştirdiğini ifade etti.

London Metropolitan Üniversitesi, ülkedeki üniversiteler arasında en az İslam düşmanlığı olan üniversiteler arasından yer alıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş