Dünya

Suriye Savaşı İnsanları Her Geçen Gün Daha da Yoksullaştırıyor

İnsanların geçimlerini çöplüklerden temin etmeye çabaladığı Suriye'de yaklaşık 10 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğu bildirildi
25 Ocak 2021
Suriyeliler, El Malikiye'de çöpten gıda da topluyorlar. @ raptly

Suriye’de 2011 yılında başlayan savaş, ülkedeki ekonomik durumu iyice zora soktu. Halk her geçen gün daha da yoksullaşıyor. BM Dünya Gıda Programı, ülkede gıda fiyatlarının üçe katlandığını ve yaklaşık 9,3 milyon insanın açlıkla karşı karşıya bulunduğunu tahmin ediyor.

Bazı Suriyeli aileler hayatlarını sürdürlebilmek için çöplüklerde satılabilecek atık madde topluyor. Bazen çöpe atılmış bazı gıda maddelelerini de çöplükten alıyorlar. Yeteri kadar varsa yiyecekleri de eve götürüyorlar.

Haseke’ye bağlı el Malikiye kasabasından gelen son görüntülerde çocuklar dahil aileler çöplüklerden hurda ve diğer sataılabilecek atık malzeme toplarken göründü.

Çöp toplayanlardan Ashma Jameel, “Geçimizi temin etmek için her sabah, bu çöplüğe geliyoruz. Hatta bazen buradan yiyecek de topluoyruz. Yeteri kadar varsa, çocuklarımıza da götürüyoruz.” dedi ve her sabah ailece çöplüğe gelip, plastik malzemelerde diğer satılabilecek atıkları topladıklarını söyledi.

Ashma Jameel çöplerden günlük 2 veya 3 bin Suriye lirası (4 Euro) kazandıklarını ancak bu paranın sabah kahvaltısına dahi yetmediğini ifade etti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş