Gündem

Fransa, Sınırlarını AB Dışına Kapatıyor

Fransa, 31 Aralıktan itibaren sınırlarını AB dışındaki ülkelere kapatırken, Almanya sadece virüsün değişim geçirmiş şeklinin yaygın olduğu ülkelerden gelişleri yasakladı.
30 Ocak 2021
@aa

Fransa, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden giriş çıkışları 31 Ocak’tan itibaren askıya alacak. İsviçre ve Norveç gibi Schengen anlaşmasında yer alan ülkeler ise bundan istisna tutulacak. Zaruri hâller yasak dışında bırakıldı.

Almaya da mutasyona uğramış Kovid-19’un yoğun olarak görüldüğü ülkelerden gelen uçak, tren, otobüs ve gemi şirketlerine 17 Şubat’a kadar yolcu taşıma yasağı getirdi.

Şimdilik bu yasakbuünden itibaren İngiltere, İrlanda, Portekiz, Güney Afrika ve Brezilya, 31 Ocak’tan sonra da Afrika kıtasında yer alan Esvatini ve Lesotho’dan gelenler için geçerli olacak.

Fransa’nın yeni kararını Başbakan Jean Castex açıkladı. Başbakan Castex, açıklamayı, Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başkanlığında düzenlenen Savunma Konseyi toplantısından sonra yaptı.

Kovid-19 salgının durumunun endişe verici olduğunu ifade eden Castex, ülke genelinde 18.00-06.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının Kovid-19’a karşı etkili olduğunu ancak yetersiz kaldığını söyledi.

Almanya’nın yasak getirdiği ülkelerden Alman vatandaşları ile ükede ikamet eden yabancılar, transit yolcular, sağlık çalışanları ile malların taşınması bu yasaktan muaf tutulacak.

Almanya ayrıca Kovid-19 salgında “yüksek riskli” olarak tanımlanan bölgelerden gelen yolculardan ülkeye girmeden önce negatif PCR testi sonucu istiyor. Fransa da Fransa sınır bölgelerinde çalışanlar haricinde AB’den ülkeye giren kişilerden PCR testi isteyecek. (aa/c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş