Toplum

5 Namaz Vakitleri ve Kıble Uygulaması Daha Verileri Sattı

Muslim Pro ve Salaat First gibi namaz vakitleri uygulamalarından sonra şimdi de diğer bazı namaz vakitleri, Kur'an-ı Kerim ve Kıble bulma uygulamalarının, Amerikan ordusuna veri satan X-Mode ile irtibatları ortaya çıktı.
03 Şubat 2021
Çeşitli namz vakitleri ve Kıble bulma uygulamalarının da Amerikan ordusuna kullancıların konumları dahil veri satan şirketle irtibatı ortaya çıktı.

Vice haber portalı, Prayer Times: Qibla Compass, Quran MP3 & Azan, Qibla Finder: Prayer Times, Quran MP3 & Azan ve Qibla Compass—Prayer Times, Quran MP3 & Azan uygulamaların yazılımlarını mercek altına aldı. Araştırmalar sonrasında bu uygulamaların da Amerikan ordusuna veri satan X-Mode ile irtibatları tespit edildi.

Vice portalında, iletişim alanındaki gelişmeler hakkında bilgi veren Motherboard teknisyenleri, milyonlarca Müslümanın kullandığı uygulamaların yazılımlarını araştırdı.

Bazı uygulama sahiplerinden konuya ilişkin açıklama istenmesine rağmen her hangi bir cevap alınamadı. Haberlerin duyulması üzerine bazı namaz vakitleri uygulamalarının bilgileri X-Mode’a doğrudan vermediği ama X-Mode’un satın aldığı başka şirketlerle çalıştıkları ifade ediliyor.

Konuya ilişkin vice Motehrboard’a bir açıklama yapan Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi İcra Direktörü “Namaz vakitlerini öğrenmek niyetiyle uygulama kullananan bir Müslümanın, hükümetler tarafından izlenerek kurban haline dönüşmemesi lazım.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş