Gündem

Ekim Ayında Kapatılan Paris Pantin Büyük Camii Daha Erken Açılacak

Fransa'nın başkenti Paris'in banliyölerinden Pantin'de bulunan Pantin Büyük Camii, hükümet tarafından kapatılmasından sonra planlanandan daha önce açılacak. Camiyi kapatan İçişleri Bakanı Darmanin son bir buçuk ayda 12 cami kapatmakla övündü.
03 Şubat 2021
Fransa İçişleri Bakanı Darmanın: "Pantin Büyük Camii Cumhuriyet ilkelerine uymaya başladı."

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, mecliste “İslamcı Ayrılıkçılık” adını verdikleri ve Müslümanların çeşitli haklarını kısıtlayıcı maddeler içeren yasa taslağının görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamada “Müslümanlarla bir derdimiz yok. Onun için de camiyi daha erken açağız.” dedi.

Bakan Darmanin, öngörülenden önce açılacak olan Pantin Büyük Camiinin “Cumhuriyet ilkelerine” uymaya başladığını söyledi.

CAMİLERİ KAPATMAKLA ÖVÜNDÜ

Öte yandan  İçişleri Bakanı Darmanin CNews televizyonunda yayımlanan L’Heure des Pros programında yaptığı açıklamada, “Fransa İslam Düşmanlığı ile Mücadele Derneğini (CCIF), Baraka City isimli yardım kuruluşunu kapattıktan sonra sadece son bir buçuk ay içererisinde 12 camiyi de kapatan bu hükümet oldu.” diye övündü.

Bakan Darmanin övünmesine “Ben içişleri bakanı olduğumda bu topraklarda, radikal olduğu için fişlenmiş ve oturumu düzensiz olan 231 kişi vardı. Şimdi sizinle konuştuğum şu anda onlar etkisiz hâle getirildiler. Ya hapis veya gözaltında ya da sınır dışı edilmek için göz altında.” şeklinde devam etti.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş