ALMANYA
Gündem

Hanau’daki Irkçı Saldırının Yıldönümünde Kurbanlar Anılacak

Almanya'nın Hanau kentindeki ırkçı saldırının yıldönümünde, hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlenecek. Törende Cumhurbaşkanı Steinmeier de hazır bulunacak.
11 Şubat 2021
@aa

Almanya’da 19 Şubat tarihinde, Hanau kentinde meydana gelen ırkçı saldırının yıldönümünde anma programı düzenlenecek. Programda Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier ve Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky hazır bulunacak.

“Onlar hiçbir zaman unutulmadı ve unutulmayacak”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier ve Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky, “En Büyük hedefimiz, nefret ve tahriklere karşı beraberce mücadele etmektir. Toplumumuzda nefreti ve ırkçılığı yayan hiç kimse bulunmamalıdır. Hanau’daki dehşet verici saldırı bizi bu konuda hep uyaracaktır. Saldırıdan bir sene sonra birlik beraberlik içerisinde kurbanları anmak istiyoruz. Onlar hiçbir zaman unutulmadı ve unutulmayacak.” ifadelerini kullandı.

“Biz kurbanların yakınlarının yanındayız”

Bouffier ayrıca kurbanların ailelerinin acılarının aynen ilk günkü gibi olduğunu ve hiçbir zaman geçmeyeceğini belirtirken, “Biz kurbanların yakınlarının yanındayız. Bizim için en önemli olan noktanın, onlara destek olmak, onları yalnız bırakmamak olduğunu gösteriyoruz.” diye kaydetti. Ailelerin kafalarında hâlâ soru işaretlerinin bulunduğunu bildiklerini de belirten Bouffier, “Onlara yardım etmek ve bu soruları imkânlar dahilinde cevaplandırmak bizim görevimiz.” diye konuştu.

Anna töreni 19 Şubat tarihinde saat 17:30’da başlayacak ve bu link üzerinden canlı olarak izlenebilecek: http://www.hanau-steht-zusammen.de/gedenktag

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş