Gündem

Almanya’nın Sınır Kontrolü, Avrupa Birliği’ni Sarstı

Almanya'nın Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'nın Tirol bölgesinden gelenleri kontrol etmesi, birlik içerisinde gerilim meydana getirdi. Avusturya kararı resmen protesto etti. AB, Almanya'ya uyarı mektubu gönderecek.
16 Şubat 2021
AB Komisyonu, sınırlarda kontrol yapan Almanya'yı mektupla uyaracak.

Mutasyona uğramış koronavirüs versiyonunun Çek Cumhuriyeti ile Avusturya’nın Tirol bölgesinde hızı bir şekilde yaygınlaşması üzerine Almanya’nın aldığı sınır önlemleri, Avrupa Birliği’ni sarstı. Sınır kontrolleri Avrupa Birliği içindeki serbest dolaşım ilkesini tartışmaya açarken, aynı zamanda çeşiti malların tedarikinde de problemler oluşturmaya başladı.

Avusturya hükümeti, Almanya Büyükelçisini dışişleri bakanlığın çağırarak kontrolleri protesto etti. Avusturya, Almanya’nın kararını “Belirli yerlerin Avusturyalılar için resmen yasaklanması anlamına geliyor.” şeklinde değerlendirdi. Avusturya’nın protestosundan sonra Avrupa Birliği de Almanya’ya uyarı mektubu yazacak.

AB Komisyonu sözcülerinden Christian Wigand, Çek Cumhuriyeti’nden ve Avusturya’nın Tirol bölgesinden gelenlere sınırlarını kapatma kararı alan Almanya’ya mektup göndererek “serbest dolaşımı” önlememesini isteyecek.

Christian Wigand, AB Konseyinin sınırların toptan kapatılmaması ve zorunlu seyahatlerin engellenmemesi yönünde ekim ayında aldığı tavsiye kararına atıfta bulunarak “Bu tavsiye kararları çok açıktır ve herkesin buna uyması gereklidir. Eşgüdüm olmazsa serbest dolaşımda aksamalar olacaktır. Tüm üye ülkelerden bu ortak yaklaşımı benimsemelerini bekliyoruz.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş