Gündem

Hollanda İstihbaratı Türkiye Kökenlileri Hedef Gösterdi

Aşırı sağın giderek etkisini artırdığı ve siyasal bunalımın bitmediği Hollanda'da Mart ayındaki seçimlere hazırlıklar devam ederken, isthbarat, ülkedeki Türkiye kökenlilerle Müslümanları hedef gösterdi. İstihbratın raporuna Türkiye sert tepki verdi.
16 Şubat 2021

Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörlüğü (NCTV) hazırladığı bir raporla ülkedeki Türkiye kökenlileri hedefe koydu. Basına sızdırılan raporda, ülkedeki Türkiye kökenliler, Hollanda güvenliği için tehlike kaynağı olarak gösterildi ve iki terör saldırısının T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından gelmesinin önemli olduğuna dikkat çekildi.

Raporun basında yer alması üzerine Türkiye de sert tepki gösterdi. T.C. İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörlüğü’nün (NCTV) hazırladığı raporun “asılsız, tarafgir ve cahilane olduğu kadar, bir köy delisinden daha endişe verici” olduğunu söyledi.

Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörlüğü’nün (NCTV) basına sızdırılan raporunda, 2019 yılında Utrecht’te Gökmen Tanış tarafından tramvayda yapılan terör saldırısının Erdoğan’ın basındaki açıklamasından bir gün sonra olmasının manidar olduğu da iddia edildi.

Türkiye’ye aidiyetlerinin kuvvetli olduğu iddia edilen raporda, Hollanda’daki Türklerin oradan yönlendirilmeye açık oldukları, seçimlerde Erdoğan’a oy verdikleri ve Türk devleti ile irtibatlı olan Türk STK’larına üye oldukları söyleniyor. Hollanda’daki Türk İslami kuruluşların Türkiye’deki “radikal ve cihatçı” imamlar ile irtibatları olduğunu iddia eden rapora göre Türk STK’lar siyasi Selefi ideoloji yayıp Türkiye’deki siyasi partiler ile irtibatta. Rapora göre, Türk medya kuruluşlarının Hollanda’da erişimin geniş olduğu, Erdoğan’ın Batı karşıtı dinî mesajlarının Türklerde nefrete sebep olacağı ve Hollanda demokrasisine sırt çevirmesine yol açabileceği iddiaları yer alıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş