Gündem

Avusturya’nın “Siyasal İslam Operasyonu” Boşa Gitti

Avusturya’da 930 polis ve özel güvenlik timlerinin katıldığı 9 Kasım 2020 tarihli “Siyasal İslam Operasyonu”nda el konulan tüm varlıklar iade edildi, hiç kimse tutuklanmadı.
20 Şubat 2021
@BMI Österreich

Viyana’daki terör saldırılarından sonra Graz merkezli yapılan ve adına “Siyasal İslam Operasyonu” denilen polis baskını ve araştırmaların sonucu boşa çıktı. Operasyonda el konulan para ve mal varlıkları iade edildi. Operasyon sonrsında hiç kimse tutuklanmadı.

ZARA Sivil Cesaret ve Irkçılık Karşıtlığı derneği web sayfasında yayımladığı bir değerlendirmede, operasyonda ele geçirilen telefon, bilgisayar ve 390 bin Euro’nun sahiplerine iade edilmesi kararının, ilgili kişilerin operasyonda gündeme getirilen suçlamalarla bir ilişkisi olmadığını ortaya koyduğunu yazdı.

ZARA Sivil Cesaret ve Irkçılık Karşıtlığı derneği operasyonun, bu şekilde hukuk dışı bir şekilde gerçekleşebilmesini, uzun yıllardan beri hükümetin İslam düşmanlığını kurumsallaştırmış olmasına bağladı.

Avusturya’da 9 Kasım 2020 tarihinde resmi adı “Operation Luxor” harekatı olan ve dünyada “siyasal İslamcılığı”n baş aktörleri oldukları ileri Müslüman Kardeşler ile Hamas hareketi mensuplarına karşı 930 polis ile özel kuvvetlerin katıldığı büyük bir operasyon yapılmıştı.

Operasyonda 60 ev basılmış, 213 cep telefonu, 139 bilgisayar ile 282 bilgi depolama ünitesi ve binlerce Euro’ya el konulmuştu. Polislerin sabah erken saatlerde evleri basarak silahlarını çocuklara yöneltmesi de büyük eleştiri almıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş