Almanya
Gündem

Almanya’nın Hanau Kentinde Hayatını Kaybedenlerin Anıtlarına Çirkin Saldırılar Düzenlendi

Almanya'nın Frankfurt ve Köln kentlerinde, Hanau'daki ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin anıtları tahrip edildi ve posterlere gamalı haç çizildi.
22 Şubat 2021
@Facebook

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de meydana gelen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin anıtlarına çirkin saldırılar tepki topladı.

İKİ FARKLI ŞEHİRDE ANITLARA ZARAR VERİLDİ

Frankfurt kentinde, 19 Şubat 2020’de hayatını kaybedenlerin posterlerine keçeli kalemle gamalı haç işareti çizilirken, Köln kentinin Rodenkirchen semtinde 21 Şubat’ta kurbanların posterleri yırtılarak, nehir kenarına atıldı.

Polisten gelen açıklamaya göre Köln’de yaşanan saldırı doğrulanırken, başlangıçta mala zarar verme gerekçesiyle başlatılan soruşturmanın, her iki şehirde de devlet güvenlik birimine devredildiği bildirildi.

HANAU OLAYLARINDA CEVAPSIZ KALAN SORULAR

Hanau kentindeki ırkçı saldırının yıldönümü münasebetiyle Almanya genelinde 19 Şubat 2021’de çeşitli anma programları düzenlenmişti. Hanau İslam Cemiyeti’nin etkinliğine katılan Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici Camia Haber’e yaptığı açıklamada, “Hanau saldırısından sonra bir sene geçti ve birçok soruya hâlâ cevap verilmedi. Bilhassa bu katleden insanın arkasında kimler var, motivasyonu ne, kimlerle bağlantısı var gibi noktaların üzerinde durulmadı. Sonradan da polislerin hatalar yaptığını, velileri ve geride kalanları yeterince bilgilendirmediklerini görmekteyiz.” ifadelerini kullanmıştı. Bu konuların da açıklığa kavuşturulmasını istediklerini belirtmişti. (fy)

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş