Gündem

Avrupa Adalet Divanı: Alman Hukuku Başörtüsü Yasağını Zorlaştırabilir

Avrupa Adalet Divanı, ulusal yasaların, işverenlerin çalışan kadınlara başörtüsü yasağı koymasını zorlaştırabileceğini, yasak koymak isteyen işverenlerin de ekonomik zarar riski olabileceğini ispatlamaları gerektiğini bildirdi.
25 Şubat 2021

Avrupa Adalet Divanı hazırladığı bir bilirkişi raporunda, ulusal yasaların işyerlerinde başörtüsü yasağı uygulamasını zorlaştırabileceği bildirildi.

Avrupa Adalet Divanından Perşembe günü yapılan açıklamada, Adalet Divanı’nın, Almanya’da söz konusu olan bir dava ile ilgili olarak görüşü bildirildi. İlgili bilirkişi raporunda, başörtüsünün yasaklanabilmesi için “işveren veya etkilenen üçüncü tarafların, başörtüsü sebebiyle ekonomik dezavantaj riski bulunduğunu kesin ve yeterli kanıtlar”la ispat etmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, her ne kadar ilkesel olarak kadın çalışanların işyerlerinde başörtüsü takmalarını yasaklamak mümkün olabilecek ise de, işverenden yasağın gerekçelerinin istenmesinin AB hukukuyla uyumlu olduğu bildirildi.

Avrupa Adalet Divanı söz konusu kararını, Almanya’nın Hamburg ve Nürnberg mahkemelerinden gelen sorular üzerine açıkladı.(ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş