Dünya
Dünya

Myanmar’da Darbe Karşıtı Gösteriler Sürüyor: En Az 18 Can Kaybı

Darbe karşıtı gösterilerin devam ettiği Myanmar'da, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu en az 18 kişi hayatını kaybettiği ve sokaklarda çok sayıda yaralının bulunduğu belirtildi.
01 Mart 2021
@Shuttertock

Güney Asya ülkesi Myanmar’da darbe karşıtlarının eylemleri sürüyor. CNN’in haberine göre, Myanmar polisi farklı kentlerdeki göstericileri dağıtamayınca ateş açtı. Açılan ateş sonucu en az 18 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. 28 Şubat gününün, askeri yönetimin 1 Şubat’ta yönetime el koymasından bu yana en ölümcül gün olduğu ve sokaklarda çok sayıda yaralının bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, Yangon’da Hledan Meydanı’nda gösteri yapan çok sayıda tıp öğrencisinin bugün polis araçlarına bindirilerek götürüldüğü ve şehrin birçok noktasından silah seslerinin yükseldiği bildirildi. Darbe karşıtı gösterilerde bugüne kadar yaklaşık 800 kişinin tutuklandığı belirtiliyor.

MYANMAR’DA ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu. Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası toplum darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başında yer almıştı. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım kararı almıştı. Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamış, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu can kayıpları yaşanınca protestolara katılım artmıştı. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş