ALMANYA
Gençlik

“Almanya’da Korona Salgını, Gençlerin İş Bulma Şansını Yükseltecek”

Yapılan bir araştırmaya göre, Almanya'da gelecek yıllarda iş ortamlarının daha da dijitalleşmesiyle birlikte, gençlerin iş bulma şansının yükseleceği kaydedildi.
11 Mart 2021
@Shutterstock

Almanya’da “korona nesli” olarak adlandırılan mevcut nesil, kendisini, özellikle geleceğiyle alakalı, ortada bırakılmış ve haksızlığa uğramış hissediyor. Fakat Dünyanın en büyük ekonomik tahmin ve analiz kuruluşlarından Oxford Economics’in yaptığı yeni bir araştırma, bu gençlere umut olacağa benziyor. Buna göre bu gençlerin becerilerinin, hızlı bir şekilde değişen iş pazarında, büyük talep göreceği belirtiliyor.

“KORONA JENERASYONU”

Özellike mevcut durumda iş pazarı, korona krizi nedeniyle büyük bir kriz yaşıyor ve bu durumun geleceğe yönelik ne tür etkileri olacağı da endişeye sebep oluyor. Özellikle gençler, mesleki olarak büyük bir çıkmaza girebileceklerini düşünüyor. Bir taraftan, ekonominin gelecek senelerde pandeminin etkisiyle zor bir dönem geçireceğini düşünen gençler, diğer taraftan ise kendilerine uzun bir müddet okula gitmedikleri için “korona jenerasyonu” damgası vurulacağını düşünüyor.

“BECERİLERİ İLERİDE BÜYÜK TALEP GÖRECEK”

Oxford Economics’ten ekonomi uzmanları ise bu durumu farklı değerlendiriyor. Buna göre şirket, “ekonomiyi dijitalleştirme” konusunda gençlerin üstlenecekleri rolü araştırdı. Araştırmaya göre, 1990 ve 2010 yılları arasındaki gençlerin becerilerinin, gelecek yıllarda büyük talep göreceği belirtildi. Bunun nedeninin ise hâli hazırda zaten dijitalleşmiş olan iş piyasanın, korona salgını ile birlikte daha da dijitalleşmiş (Evden çalışma, müşteri ve iş arkadaşlarıyla dijital yollarla iletişim kurma gibi) olması olarak görülüyor.

“BU ÖZELLİKLLERİN ŞİMDİ BİLE ŞİRKETLERDE BÜYÜK ROLLERİ VAR”

Yapılan araştırmada mevcut gençlerin dijital hayat ve düşünce tarzıyla iç içe oldukları belirtildi. Ayrıca korona salgının bu gençleri, dijital sorunlarla mücadele etmeyi ve bunun, kendileri tarafından hayatın normal bir parçası olarak görüldüğü ifade edildi. Yaratıcılık ve merak gibi özelliklerin de bu gençlerde bulunduğu kaydedildi. Bu özelliklerin hepsinin şimdi bile şirketlerde büyük bir rollerinin olduğunun da altı çizildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş