DÜNYA
Dünya

BM’den 30’dan Fazla Ülke İçin ‘Açlık ve Kıtlık’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü Beasley, 30'dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğunu söyledi.
12 Mart 2021
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü Beasley, 30'dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğunu söyledi. @aa

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin çatışmalar ve gıda güvenliği konulu oturumunda konuşan Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, insan kaynaklı krizler yüzünden bir kez daha uçurumun eşiğine yaklaşıldığına ve dünya genelinde 270 milyon kişinin açlık kriziyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekti. Bu yıl özellikle Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 19,6 milyon kişinin dünyanın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

“30’dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde”

Beasley, Afganistan, Nijerya, Suriye, Yemen, Sudan, Güney Sudan ve Sahel bölgesinde de gıda güvenliğinin kötüye gittiğini ifade etti. Beasley, 30’dan fazla ülkede 34 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğuna işaret ederek, Güney Sudan’da Pibor bölgesinin batısında annelerin çocuklarını ölü hayvan derisi ve çamurla beslemek zorunda kaldığının altını çizdi.

“Çatışmalar açlık ve kıtlığa, açlık ve kıtlık ise çatışmalara neden oluyor”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise “İnsanları aç bırakırsanız çatışmaları beslersiniz. Çatışmalar açlık ve kıtlığa, açlık ve kıtlık ise çatışmalara neden oluyor.” dedi. Bir an önce harekete geçilmezse milyonlarca kişinin açlık ve ölümün eşiğine sürükleneceği uyarısı yapan Guterres, kıtlık ve ölümlerin engellenebilmesi için 5,5 milyar dolar yardım çağrısında bulundu. Guterres, “21. yüzyılda kıtlığa ve açlıktan ölümlere yer olmamalı.” diye konuştu.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş