Gündem

Almanya’da Aşı Uygulanacak Grup Sıralaması Belirlendi

Almanya'da Kovid-19 aşı takvimi belli oldu.  Buna göre  koronavirüs aşısında öncelik sırasında kimlerin hangi sırada aşı olabilecekleri açıklandı.
Esra Özel
16 Mart 2021
@Shutterstock

Almanya’da aşı uygulanacak grup sıralaması belirlendi. Aşıların şu anda sınırlı sayıda mevcut olmasından dolayı aşılama, Almanya hükûmetinin aşılama planına göre yapılıyor. Sıralamada belirli yaş ve meslek gruplarına öncelik veriliyor.

AŞI UYGULANACAK GRUP SIRALAMASI

Kovid-19 aşısı öncelik sırası kapsamında ilk grupta yüksek önceliği olan 80 yaş üstündekiler ve yaşlı bakımevlerinde kalanlar, yoğun bakım ve acil servislerde çalışan sağlık personeli ile yaşlı bakımevlerinde çalışanlar bulunuyor.

İkinci grupta 70 yaş üstündekiler, demans hastaları, zihinsel engelli ve ağır psikolojik sorunlar olan insanlar, organ nakli yapılan kişiler, kanser ve akciğer hastaları, hamile kadınlar için en fazla iki yakın temas kişisi, görev başındayken örneğin gösteriler sırasında yüksek enfeksiyon riskine maruz kalan polis ve kolluk kuvvetleri, mülteci ve evsizlerin barındığı yurtlarda yaşayanlar yer alıyor.

Üçüncü grup, 60 yaş üstündekiler, belirli hastalığı olan insanlar (şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi..), gıda sektöründe çalışanlar, eğitmenler ve devlet kurumlarında çalışanlardan oluşuyor.

Dördüncü grup, hastalığı ağır geçirme riski düşük olan insanlardan oluşuyor. Öncelikli gruplardan sonra onlar için de bir aşı takvimi oluşturulacağı açıklandı.

AŞI OLABİLECEĞİMİ NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

Almanya’da aşıların organize edilmesinden Federal Eyaletler sorumlu. Eyaletinizde aşı için kayıt olup olamayacağınız ve nasıl kayıt yaptırabileceğinizle ilgili bilgileri www.116117.de  web sitesinde bulabilirsiniz. Aşılar şu anda federal eyaletlerdeki aşılama merkezlerinde ve mobil aşılama ekipleri tarafından, örneğin yaşlı bakım evlerinde yapılıyor. Muayenehanelerde henüz  aşı yapılamamaktadır.

Sağlık Bakanı Jens Spahn aşıların sırasını tanıtırken, bu süreçte en zayıfları korumayı hedeflediklerini ve bu yüzden de bazı gruplara ayrıcalık tanımak zorunda olduklarını belirtti. Son olarak alınan AstraZeneca aşısının durdurulması kararının aşı planlamasını nasıl etkileyeceği de merakla bekleniyor.

 

İnfografik: https://www.bundesregierung.de/

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş