ALMANYA
Gündem

IGMG’den Uygur Türklerinin “Ailem Nerede” Eylemine Destek

Almanya'da İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Güney Bavyera Bölgesi, Uygur Türklerine yönelik "Ailem Nerede" eylemine katılım sağladı.
AYDIN ERDEM
18 Mart 2021
IGMG Güven Bavyera Bölgesi'nden, Uygur Türklerine yönelik "Ailem Nerede" eylemine destek.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), Uygur Türklerine yönelik “Ailem Nerede” eylemine destek verdi. Güney Bavyera Bölge Başkanı Muhammet Tayyip Sayan ve ekibi, Münih Çin Konsolosluğu önünde ‘Ailem nerede’ sloganıyla, Çin devleti tarafından Doğu Türkistan’da sergilenen soykırım uygulamalarına dikkat çekmek amacıyla yapılan eyleme destek verdi. Yaklaşık bir aydır devam eden eyleme katılım sağlayan Muhammet Tayyip Sayan, ayrıca ziyaret esnasında açıklamalarda bulundu.

“Kendi öz hakların isteyen bir millet var”

Sayan, tüm ülkelerin ve Birleşmiş Milletlerin, Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dışı uygulamalara engel olmak için gerekli çalışmayı yapması gerektiğini belirtti. Muhammet Sayan, Çin’e yönelik yaptığı açıklamalada ise, “Kendi öz hakların isteyen bir millet var. Bu hakkı duymanız, bu hakkı dinlemeniz, bu hakkı hak sahiplerine vermeniz sizin için olması gereken bir görevdir.” diye konuştu.

“Bu sadece Uygur halkının meselesi değil”

Ayrıca meselenin sadece Uygur halkının meselesi olmadığını, bunun bir insanlık meselesi olduğuna inandıklarını belirtti. Sayan, “Bütün dünya bu mazlum insanların feryadını, sıkıntı ve sorunlarını duymalı, görmeli ve  bu gidişilata dur demelidir diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. IGMG’nin de teşkilat olarak, mazlum uygur Türklerinin yanında olduğunu, bunun için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü de sözlerine ekledi. 16 Şubat tarihinden itibaren, Pazar günleri hariç, hergün 15:00 – 17:00 saatleri arasında, bir çok STK ve siyasi temsilcilerin de katılımıyla düzenlenen eylem, 15 Mart 2021 tarihinde son buldu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş