ALMANYA
Gündem

Almanya’da Aşı Bilmecesi Devam Ediyor: Yüzbinlerce Kişi Daveti Reddetti

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaklaşık 1 milyon kişinin aşı daveti aldığını fakat bunlardan sadece 362 bin 711’nin aşılandığı aktarıldı.
25 Mart 2021
@Shutterstock

Almanya’da AstraZeneca aşısına karşı endişeler sürüyor. Buna göre başkent Berlin’de yüzbinlerce kişinin koronavirüse karşı aşı davetine kayıtsız kaldığı aktarıldı. 1 milyon civarı kişiye aşı daveti gönderildiği ve sadece 362 bin 711 kişinin bu davete reaksiyon gösterip aşı olduğu belirtildi. Buna göre yaklaşık 630 bin kişinin imkânı olmasına rağmen aşıyı reddettiği ortaya çıktı.

Orta Yaşlılar Endişeli

Özellikle orta yaşlı çalışan kişilerin AstraZeneca aşısıyla ilgili büyük endişe duyduğu belirtiliyor. Ayrıca son olarak öğretmenler, polis memurları ve kreş personellerinin de aşı daveti aldıkları belirtildi. Buna göre bu kişilerden beklenilenden çok daha azının aşılanmayı kabul ettiği aktarıldı.

AstraZeneca Aşısı

Kovid-19’a karşı geliştirilen ilk aşılardan olan Oxford-AstraZeneca’nın uygulanması ile ilgili son olarak kanda pıhtılaşmaya yol açarak damar tıkanıklığı ve akciğer embolisi gibi hastalıklara neden olabileceği iddia edilmişti. Almanya’da da 19 Mart tarihi itibariyle 2 miilyon kişiye vurulan AstraZeneca aşısı ile ilgili 14 şüpheli durum tespit edilmiş, iki kişi hayatını kaybetmişti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş