ÇOCUK İSTİSMARI
Gündem

Almanya’da Çocuk İstismarı: Ağır Cezalar Getirildi

Almanya Federal Meclis’inde çocuk istismarına yönelik kanunların sertleştirilmesi yönünde karar alındı.
26 Mart 2021
Almanya Federal Meclis’inde çocuk tacizine yönelik kanunların sertleştirilmesi yönünde karar alındı. @Shutterstock

Almanya’da çocuk istismarına yönelik ağır cezalar getirildi. Federal Meclis’te kararlaştırılan yeni karara göre, çocuk istismarı, bunlarla alakalı görüntü ve videoların temin edilmesi, dağıtılması ve bu videolara sahip olunmasının “ağır suç” olarak kabul edileceği açıklandı. Buna göre çocuk istismarına bir ila 15 yıl arasında, cinsel istismar görüntülerine sahip olmaya 1 ila 5 yıl arasında, bu görüntülerin dağıtılmasına 1 ila 10 yıl arasında, ticari ve organize olarak dağıtım yapılmasına 2 ila 15 yıl arasında hapis cezası verilebileceği aktarıldı.

soruşturmayı yürüten mercilere daha fazla yetki verilecek

Buna ek olarak, soruşturmaları yürüten mercilerin, bu tür suçlarla bağlantılı olarak cep telefonları veya bilgisayarları izleme noktasında daha fazla yetki verileceği açıklandı. Ayrıca çocuk bakıcıları ve antrenörlerin adli sicil raporlarıyla alakalı da yeni kurallar söz konusu. Buna göre uzun zaman önce yapılan belirli suçların da yeni kararla birlikte rapora ekleneceği açıklandı.

Duruşmalar Çocuk Dostu Olacak

Öte yandan çocuklara benzeyen cinsel objelere sahip olunmasının da suç sayılacağı açıklandı. Buna göre bu araçları satan, satın alan ve sahip olan kişilerin, para veya 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği açıklandı. Ayrıca mahkemelerin çocuk dostu olacak şekilde düzenleneceği, bu doğrultuda duruşmalarda çocukların haklarına daha fazla önem verileceği ve ifadelerinin daha fazla göz önünde bulundurulacağı ifade edildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş