Dünya

Sri Lanka 1000’den Fazla İslamî Okulu Kapatacak

Sri Lanka hükümeti ülkedeki İslami okulların kapatılması, kadınların yüzlerini örtmesinin ve İslamî kitapların ithalatının yasaklanmasını öngören bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı ülkedeki Müslümanların tepkisini çekti.
27 Mart 2021
Sri Lanka'nin başkenti Colombo'daki meşhur el Alfar (Kırmızı ) Camii

Sri Lanka hükümeti, İslam ve Müslümanlara karşı yürüttüğü yasaklama politikalarına bir yenisini daha ekledi. Ülkede 1000’den fazla İslamî okulun kapatılması, Müslüman kadınların yüzlerini örtmeleri ve ülke dışından İslam ile ilgili kitapların ithalatının yasaklanması gibi bir sürü yasağı öngören yasa tasarısı hükümete sunuldu.

Sri Lanka’daki Müslümanlar, hükümeti, ülkenin sorunlarını çözmede başarılı olamamakla suçlayarak, kamuoyunun dikkatini Müslümanlar üzerine çekerek başarılı olduğunu göstermeye çabaladığını ifade etti.

Kamu Güvenliği Bakanı Sarath Weerasekera yaptığı açıklamada, bütün bu yasaklamaların “ulusal güvenliği” yakından ilgilendirdiğini, hükümetin bilmediği bir şeyin okullarda öğretilmesinin kabul edilemeyeceğini, dolayısıyla İslamî okulların kapatılması için yasa tasarısı hazırladığını bildirdi. Bakanlar kurulunun onayı sonrasında tasarı parlamentoya gönderilecek ve Parlamentoda yasaya dönüştürülecek.

Sri Lanka hükümeti Kovid-19 salgını sırasında, Müslümanlara ait cenazeleri ailelerine teslim etmeden yakılması kararıyla Başta Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütünün de eleştirisine muhatap olmuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş