Gündem

“Belçika 30 Günde Tüm Kısıtlamaları Kaldırmak Zorunda”

Belçika’da mahkeme, hükümetin 30 gün içinde koronavirüs kısıtlamalarını kaldırmasına hükmetti. Hükümet kısıtlamaları kaldırmazsa her gün için 5.000 Euro ceza verecek.
31 Mart 2021
Belçika’da hükümet 30 gün içinde koronavirüs kısıtlamalarını kaldırmazsa her gün için 5.000 Euro ceza verecek.

Brüksel’de bir mahkeme, koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkede uygulanmakta olan tüm kısıtlamaların 30 gün içinde kaldırılması kararı verdi. Mahkeme, bakanlık kararnamesi ile getirilen kısıtlamaların hukuki dayanağı bulunmadığını gerekçe gösterdi.

Ülkenin en eski sivil toplum örgütlerinden birisi olan İnsan Hakları Derneği (Liga voor de Rechten van de Mens), hükümetin, parlamento kararı olmadan bakanlık genelgesi ile kısıtlama yapamayacağını ileri sürmesi üzerine dava açtı. Mahkeme, derneğin ileri sürdüğü gerekçeleri haklı buldu ve hükümetin 30 gün içinde bütün kısıtlamaları kaldırma kararı verdi.

Mahkeme ayrıca verilen bu kararın uygulanmaması durumunda her gün için 5.000 Euro ceza uygulanma kararı da verdi. Yasaklamaları kaldırmadığı sürece hükümetin en fazla 200 bin Euro ceza ödemesine hükmetti.

Belçika hükümeti, 2007 yılında çıkarılan bir yasaya dayanarak, “olağanüstü durumlarda” hükümetin hızlı hareket edebilmesine imkan tanıyan yasaya dayanarak kornavirüs kısıtlamaları uygulamıştı. Mahkeme ilgili kanunun bu şekliyle bir bakanlık genelgesine zemin hazırlamadığını, yasaklamaların yasal dayanağı bulunması gerektiğini bildirdi.

Belçika İçişleri Bakanı Annelies Verlinden ise, mahkeme kararının incelendiğini ve gerekirse temyize gidileceğini açıkladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş