Gündem

Fransa’da Senato, “Ayrılıkçılık” Yasasında Başörtüsü Yasağını Genişletti

Fransa Senatosu, ülkedeki Müslümanların pek çok hakkını kısıtlayan ve adına “ayrılıkçılık” yasası denilen yasadaki yasaklamaları az buldu. Senato, yasaya özellikle başörtüsü yasağını genişleten 3 madde ekledi.
31 Mart 2021
Fransız Senatosunda "ayrılıkçı" yasa tasarısına, spor federasyonlarının resmi müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını içeren maddenin eklenmesi kararlaştırıldı. @aa

Fransa’da Senato’da “ayrılıkçılık” olarak bilinen yasa tasarısına eklenmesi için okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmaları ile havuzlarda tesettür mayonun giyilmesini yasaklayan maddeler onaylandı.

Ulusal Meclis’te 16 Şubat’ta kabul edilen tasarı, Senato’da görüşülüyor.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) teklifiyle okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan madde oylandı. Söz konusu madde 141 “hayır” oyuna karşı 177 “evet” oyuyla kabul edildi.

LR tarafından hazırlanan 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmasını ve Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin desteğiyle teklif edilen, havuzlarda tesettür mayonun giyilmesini yasaklayan maddeler de onaylanırken tasarının diğer maddeleri Senato’da görüşülmeye devam ediyor.

Ulusal Meclis’te de onaylanması gerekiyor

“Ayrılıkçılık” yasa tasarısına eklenmesi kabul edilen maddelerin yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclis’te de onaylanması gerekiyor.

Senato’da daha önce 2 kez okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan yasa tasarısı onaylamıştı ancak Ulusal Meclis bunu kabul etmediği için yürürlüğe girememişti.

“Ayrılıkçılık” yasa tasarısı, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle eleştirilere neden oluyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş