Gündem

Suriye Asıllı Tareq Alaows Tehditler Sonrasında Federal Meclis Adaylığından Çekildi

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Almanya’ya sığınan Suriye asıllı Tareq Alaows, Almanya Federal Meclisi adaylığından vaz geçti.
31 Mart 2021
Tareq Allows, aldıği tehditler sonrasında Federal Almanya Meclis adaylığından çekildi. @gruene-oberhausen.de

Adaylığı süresince ırkçı tehdit ve aşağılamalara maruz kalan Suriye asıllı Tareq Alaows Almanya federal seçimlerine milletvekili adayı olarak katılmaktan vaz geçti. migazin.de’nin bildirdiğine göre, adaylığı sürecinde yoğun bir ırkçılığa maruz kaldığını açıklayan Tareq Alaows adaylığını, ailesini ve sevdiklerini yapılan tehditlere karşı korumak için geri çekti. Alaows’un adaylığını geri çekmesi üzerine sosyal medyada dayanışma ve destek mesajları yayınlandı. Ancak, Alaows’a hakaret içeren mesajlar da çoğalmaya başladı.

Oberhausen-Dinslaken seçim bölgesinden Yeşiller adayı olan Alaows, gördüğü “korkunç muamele” sonrasında adaylıktan çekilmesinin daha uygun olacağını düşündüğünü söyledi. Dinslaken Yeşiller tarafından yapılan açıklamada da Tareq’in adaylığını geri çekmesinden duyulan üzüntü dile getirildi ve Tareq’in kendisi ile yakın çevresini korumak için bir süreliğine kamuoyu önüne çıkmayacağı bildirildi.

Heiko Mass ve Yeşiller Dayanışma Gösterdi

Tareq Alaows’un tehditler ve gördüğü ırkçı muamele sonrasında adaylıktan çekilmesine Sosyal Demokrat partili Almanya Dışişleri Bakanı Bakanı Heiko Maas da tepki gösterdi. Maas, Alaows’un tehdit ve ırkçılık sebebiyle adaylığını geri çekmesini “demokrasimiz için zavallılıktır” dedi.

Yeşiller Federal Meclis Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt da Alaows’un, kendisinin ve ailesinin güvenliğini tehlikeye atmadan Federal Meclis’e aday olamaması, demokratik toplumumuz için son derece utanç vericidir. Böylesi ırkçı düşmanlığa karşı daha etkin bir mücadele vermeliyiz.” şekilde tepki gösterdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş