Irkçılık
Gündem

Almanya’da Aşırı Sağcılık Suçlamasıyla 6 İtfaiyeci Hakkında Soruşturma

Almanya’nın Hamburg kentinde, aşırı sağcı ve ırkçı içerikler paylaştıkları suçlamasıyla 6 itfaiyeci hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.
04 Nisan 2021
@Shutterstock

Almanya’nın Hamburg kentinde, internet üzerinden aşırı sağcı ve ırkçı içerikler paylaştıkları suçlamasıyla 6 itfaiyeci hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

Hamburg İtfaiye Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, eyaletin Anayasayı Koruma Teşkilatı’ndan (iç istihbarat servisi) bir itfaiye erinin sosyal medyada aşırı sağcıları desteklediği ve burada defalarca ırkçı içerik paylaştığı bilgisinin alındığı belirtildi. Açıklamada, bunun üzerine itfaiyeci hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı ve hemen vazifesini sürdürmesinin yasaklandığı aktarıldı.

TÜRKİYE KÖKENLİ İTFAİYE ERİNİN EKRANINA GAMALI HAÇ İŞARETİ KOYDULAR

İkinci bir olayda ise Hamburg İtfaiye Müdürlüğüne bağlı çalışanlar arasında anayasaya aykırı sembollerin paylaşıldığı bilgisi üzerine olayın aydınlatılması hedefiyle 5 kişi hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı ifade edilen açıklamada, itfaiye yönetiminin her iki bilgiyi çok ciddiye aldığı ve iddiaların çok dikkatli şekilde araştırıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu olayda bahsi geçen 5 itfaiye erinin Türkiye kökenli mesai arkadaşlarının ekranına Nazilerin sembolü olan gamalı haç işareti koydukları iddia ediliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hamburg İtfaiye Şefi Christian Schwarz, itfaiye teşkilatında aşırı sağcılığın yeri olmadığını belirterek “Ayrımcılığın herhangi bir türünü kabul etmeyeceğiz ve hoş görmeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş