Gündem

Almanya: “Aşı Olanlar Belirli Özgürlüklere Kavuşacak”

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn: “Aşılananlar başka test yaptırmadan mağaza veya kuaföre gidebilecek. Tamamen aşılanmış kişilerin artık karantinaya alınmasına da gerek yok.”
05 Nisan 2021
Almanya, aşı pasaportuna karşı temkinli yaklaşırken Sağlık Bakanı Spahn aşi olanların bazı özgürlüklerden faydalanabileceğini söyledi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, meydaya yaptığı açıklamada, Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan son bilimsel bulguları değerlendirdi.

İkinci aşıyı olanların belirli özgürlüklere kavuşabileceğine işaret eden Spahn, “Tamamen aşılananlar gelecekte negatif test sonucuna sahip olanlar gibi muamele görebilecek.” dedi.
Raporda önemli bulguların yer aldığını söyleyen Spahn, “Aşılananlar başka test yaptırmadan mağazaya veya kuaföre gidebilecek. RKI’nin değerlendirmesine göre ayrıca tamamen aşılanmış kişilerin artık karantinaya alınmasına da gerek yok.” şeklinde konuştu.

Spahn, bunların günlük hayatı kolaylaştıracağına işaret ederek bu bulguların eyaletlerle görüşmeler yapılarak gelecek haftalarda uygulamaya geçirileceğini kaydetti. Medyadaki haberlerde, eyalet yönetimlerine de gönderilen RKI’nin raporunda tamamen aşı olanların virüsü bulaştırma riskinin azaldığını ortaya koyulduğu da ifade edildi.

Gelecek haftalarda aşı olanların sayısının artacağına işaret edilen haberde, aşılananlar için yeni uygulamaların hayata geçirilmesi durumunda milyonlarca Alman için can sıkıcı test ve karantina olmadan Akdeniz sahillerinde yaz tatilinin mümkün olabileceğine dikkat çekildi.

Almanya’da devam eden aşı kampanyasında 2 Nisan itibarıyla 10 milyon 39 bin 938 kişiye Kovid-19 aşısının ilk dozu, 4 milyon 334 bin 150 kişiye de ikinci dozu yapıldı ve böylelikle ülkede 27 Aralık 2020’den bu yana 14 milyon 374 bin 88 doz aşı uygulandı. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş