Gündem

Almanya’da Saarland Eyaleti Kademeli Açılış Uygulaması Yapıyor

Almanya’da Saarland eyaletinin kontrollü ve kademeli açılış uygulamasıyla, ön kayıt, irtibat takibi ve test gibi bazı şartları yerine getiren işletmelerle, lokantalar, okullar, konser salonları ve sinema gibi kültürel mekanlar belirli oranda kişiyle açılacak.
06 Nisan 2021
Saarland eyaletinde, ön kayıt, irtibat takibi ve test gibi bazı şartları yerine getiren işletmelerle okullar, konser salonları ve sinema gibi kültürel mekanlar açılabilecek.

Almanya’da mutasyonlu koronavirüsün yaygınlaşması üzerine daha sıkı önlemlerin nasıl alınacağı tartışılırken Fransa sınırındaki Saarland eyaleti kontrollü ve kademeli gevşememe uygulaması başlattı.

Ön kayıt, irtibat takibi ve test gibi bazı şartları yerine getiren işletmelerle, lokantalar, okullar, konser salonları ve sinema gibi kültürel mekanlar belirli oranda kişiyle açılabilecek.

Uygulamaya göre, negatif test sonucunu belgeleyenler 10 kişiye kadar özel özel buluşmalar yapabilecek. Daha büyük toplantılar ise, yerel polis karakoluna yapılacak bildirim sonrasında mümkün olacak. Bunun için toplantıya katılanların irtibat bilgileri verilecek.

Lokantalar Dış Mekanları Açacak

Lokantaların kapalı mekan dışındaki masalarında bir masada 5 kişi test sonucu göstermeden oturacak. Eğer negatif test sonuçları belgelenebilirse bir masada 10 kişi oturabilecek. Ancak bunun için lokantalara ön kayıt yapılması gerekiyor.

Spor karşılaşmaları da negatif test sonucu belgelenmesi durumunda mümkün olacak.

Tiyatro, konser salonu ve sinema gibi kültürel mekanların açılmasına, irtibat bilgilerinin kaydedilmesi ve negatif test sonucu sunulması durumunda müsaade edilecek.

Okullarda Test Mecburi

19 Nisan’dan itibaren okullarda öğrenim yapılabilmesi için mecburi test yapılacak. Öğrenciler haftada en az iki kere teste tabi tutulacaklar. Test yaptırmayan öğrenciler derslere alınmayacak. Fakat bu durumdaki öğrencilere evden öğrenim görebilme imkânı sunulacak.

Saarland eyaleti, olumlu gelişme yaşanması hâlinde gevşemeleri daha da genişletecek. Haftalık vaka göstergesinin 100’ü aşmasından sonra ise yeniden kısıtlamalara başlanacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş