Dünya

Kabe ve Mescid-i Nebevî’ye Ramazan’da Giriş Şartları Belirlendi

Suudi Arabistan, Ramazan ayı boyunca Kabe ve Mescid-i Nebevî'yi ziyaret için koronavirüs bağışıklık şartı getirdi. Ziyaretler için aynı zamanda Tawakkalna ve Eatmarn‪a isimli mobil uygulamalara kayıt yaptırılması gerekiyor
06 Nisan 2021
Bu sene Ramazan ayında mataf (tavaf) alanı sadece tavaf için ayrıldı.

Suudi Arabistan, Müslümanların Ramazan ayı boyunca Kabe ve Mescid-i Nebevî ziyaretleri için yeni düzenleme yaptı. Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın ilan ettiği yeni düzenlemeye göre Kabe’de umre yapmak ve namaz kılmak için koronavirüs bağışıklığı şartı getirildi. Ziyaretler için aynı zamanda Tawakkalna ve Eatmarn‪a isimli mobil uygulamalara kayıt yaptırılması gerekiyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle aynı anda belirli sayıda ziyaretçi Kabul edilecek olan Kabe’de tavaf yapılan alanda namaz kılınmayacak ve sadece tavaf yapılacak. Medine’deki Mescid-i Nebevî’ye giriş için de aynı bağışıklık şartları getirildi.

Koronavirüs bağışıklık şartı ise 3 şekilde tespit edilecek. 1- İki kez koronavirüs aşısı yaptırmış olmak. 2- İlk koronavirüs aşısını en az 14 gün önce yaptırmak. 3. En fazla son 6 ay içinde koronavirüse yakalanıp iyileşmiş olmak.

Bu arada, bakanlığın açıklamasından, hiç aşı olmadığı hâlde koronavirüs negatif olanların girişlerine izin verilmeyeceği gibi bir anlam çıksa da Tawakkalna isimli uygulama bu kişilerin kamusal alanlara girişlerine izin veriyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş