Gündem

Almanya’da Okullar Açılacak mı? Eyalet Eyalet Korona Kuralları

Almanya'da paskalya dönemi sonrası okulların açılıp açılmayacağı merak konusu olurken, her eyalet kendi kurallarını uyguluyor. 
09 Nisan 2021
Almanya'da paskalya dönemi sonrası okulların açılıp açılmayacağı merak konusu olurken, her eyalet kendi kurallarını uyguluyor. @Shutterstock

Almanya’da paskalya dönemi sonrası okulların açılıp açılmayacağı, özellikle öğrenci ve veliler açısından büyük merak konusu. Eyaletlerin eğitim bakanları arasında gerçekleştirilen toplantıda ortak bir karar alınamazken, daha önce olduğu gibi yine her eyalet konuyla ilgili kendi kurallarını koyacak.

“Okullarda haftada iki kez test olma imkânı oluşturulmalı”

Eyaletlerde mümkün mertebe okulların yüz yüze ders için açık kalması sağlanacak. Bunun için çeşitli test ve aşı stratejileri oluşturulacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Brandenburg Eğitim Bakanı Britta Ernst, her öğrenci ve öğretmene haftada iki kez test olma imkânının oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Brandenburg eyaletinde buna göre 19 Nisan’ndan itibaren öğrenciler için test zorunluluğu başlayacak.

Eyalet Eyalet Korona Kuralları

Buna göre başkent Berlin’de engelli, ilkokul ve son sınıf öğrenciler için belirli önlemler kapsamında yüz yüze ders imkânı sağlanacak. Kuzey Ren-Vestfalya’da ise son sınıflar hariç tüm öğrenciler online ders görecek. Baden-Württemberg eyaletinde de 16 Nisan tarihine kadar online ders olurken, 19 Nisan’ndan itibaren insidans değerinin 100’ün üzerinde olması durumunda test zorunluluğu devreye girecek.  Bavyera’da 12 Nisan’dan itibaren test zorunluluğu gelirken, yüz yüze ders yapılmayacak. Hamburg ve Hessen’de ise okullar ilk etapta açık kalacak. Aşağı Saksonya’da 12 Nisan’dan itibaren okullar açılırken, kurallar insidans değerine göre değişebilecek.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş