Gündem

Almanya’da Thüringen Eyalet Mahkemesinden Tartışmalı Karar

Almanya'da Thüringen Eyalet Mahkemesi, okullarda koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan maske ve mesafe kurallarının faydasız olduğuna ve bu kuralların çocukların fiziksel, zihinsel, ruhsal sağlığı ile selameti açısından tehdit oluşturduğuna hükmetti.
Sena Birdemir
13 Nisan 2021
@Shutterstock

Almanya’nın Thüringen eyaletinde bir mahkeme, okullarda uygulanan, maske ve mesafe tedbirlerinin faydasız olduğu gerekçesi ile bu kuralların kaldırılmasına dair karar verdi. “Focus Online” haberine göre mahkeme bu kararı, iki çocuk annesi bir kadının, okuldaki maske ve mesafe tedbirlerinin çocuklarının selametini zedelediği iddiasıyla açtığı dava üzerine verdi.

HER İKİ OKULDA DA MASKE, MESAFE VE TEST UYGULAMALARI YASAKLANDI

Yerel mahkeme davacı kadının talebini inceledikten sonra 11 Nisan 2021 tarihinde koronavirüs salgını kapsamında okullarda geçerli olan maske, mesafe ve hızlı korona testi uygulamalarının öğrencilerin fiziksel, zihinsel, ruhsal sağlığı ve selameti açısından tehdit oluşturduğuna hükmetti. Verilen bu karar ile birlikte davacı annenin çocuklarının eğitim gördüğü her iki okulda da maske, mesafe ve test uygulamaları yasaklandı.

Hakimin gerekçesi ise şaşırttı. Okullardaki maske ve mesafe kurallarını hem ilgili çocuklar hem de üçüncü kişiler açısından faydasız olarak değerlendiren hakim, enfeksiyon belirlemek için kullanılan PCR ve hızlı korona testlerinin de amaca uygun olmadığına hükmetti.

SORUMSUZCA VERİLMİŞ BİR KARAR OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Sosyal medyada ciddiye alınmayan kararı doğrulayan Thüringen Eyalet Meclisi üyesi Steffen Dittes herhangi bir isim belirtmeden, “Bu kararın temelini tartışmalı uzmanların fikirleri oluşturuyor. Koronavirüsün mutasyona uğramış türleriyle alakalı bulgular göz ardı edilerek, her iki okulda da hem öğrenciler hem de öğretmenler tehlikeye atıldı.” ifadelerini kullandı ve mahkemenin kararını sorumsuzca olarak niteledi.

Thüringen eyaletinin eğitim bakanlığından yapılan açıklamaya göre, kararda ciddi manada usul hatalarının olduğu ve bu şekilde geçerli dahi sayılamayacağı belirtildi. Karar yüksek mahkeme tarafından incelenecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş