Gündem

Almanya’nın Tasarladığı Başörtüsü Yasağı “Müslümanları İstemiyoruz Sinyalidir.”

Almanya’da federal hükûmet memurların dış görünüşlerine ilişkin bir kanun çıkararak, memurların başörtüsünü sezdirmeden yasaklamayı planlıyor. IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı tasarıyı “İslam düşmanı” olarak nitelendirdi.
20 Nisan 2021
Almanya’da federal hükûmet sezdirmeden çıkaracağı başörtüsü yasağı ile, temel haklardan biri olan ‘kendi kaderini tayin etme hakkı’ pratikte ellerinden alınmış olacak.” @shutterstock

Almanya’da federal hükûmetin, memurların dış görünümlerine ilişkin çıkarmayı düşündüğü yasa tasarısı ile “Müslüman kadınlara başörtüsü yasağı” getirmesinden endişe ediliyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Aynur Handan Yazıcı, federal hükûmetin, memurların dış görünümlerini düzenlemeye yönelik hazırladığı yasa tasarısının sonucu itibari ile bütün memurları etkileyecek bir başörtüsü yasağı olduğunu söyledi.

Handan Yazıcı ile “İslam düşmanı bir yasa tasarısı” diye tanımladığı tasarı ile ilgili olarak “Mevcut yasa tasarısı çok büyük bir gerileme ve başörtülü Müslümanlar için derin bir hayal kırıklığı anlamına geliyor. Söz konusu yasa tasarısı ile hem eyaletlere hem de bütün devlet dairelerine, memurun dış görünümünden dolayı görevini objektif şekilde yerine getirebileceğine dair güvenin sarsılabileceği durumlarda başörtüsünü yasaklama imkânı sunuluyor.” dedi.

Yasa tasarısına öncülük eden Federal İçişleri Bakanlığı memurların objektiflik güvenini kaybettiklerinin ne zaman söz konusu olacağı kısmını açık bırakmasını da “Çaresiz kalmış olan Müslüman kadınlara kendi mesleklerini yapabilmek için mahkemelerde haklarını arama yolu gözüküyor.” şeklinde değerlendiren Handan Yazıcı ilgili komisyonlardaki bütün siyasilere bu duruma karşı çıkmaları çağrısında bulundu. Yazıcı tasarıyı, “Sezdirmeden yürürlüğe koyulmak istenen bir başörtüsü yasağı” olarak nitelendirdikten sonra yasanın çıkması durumunda kafa karışıklığını tetikleyeceğini, belirsizliklere ve başörtüsünün keyfî biçimde yasaklanmasına sebep olacağını bildirdi.

IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı Aynur Handan Yazıcı konuya ilişin açıklamasında şunları söyledi: “Bu yasa ile milyonlarca Müslüman kadına Almanya’da istenmedikleri sinyali verilecek, karar verme yetkileri ellerinden alınacak. Oysa onların tek istediği fırsat eşitliği. Ancak Federal Hükûmet bunu sağlamak yerine bu yasa tasarısıyla birlikte önlerine daha fazla engel çıkarıyor. Bir kesime daha fazla ne kadar zarar verilebilir, düşünemiyoruz.

Bu yasa tasarısı hâlihazırda meslek veya üniversite eğitimi gören çok sayıda genç Müslüman’ın motivasyonunu yerle bir edecek, memuriyet planlarından feragat etmelerine sebebiyet verecek. Bununla aynı zamanda özel sektöre de başörtüsü yasaklarının normal olduğu sinyali veriliyor. Netice itibarıyla başörtülü kadınların iş dünyasında kendilerine yer bulma şansı çok ciddi bir şekilde azalacak, dolayısıyla da toplumsal hayatın dışına itilmiş olacaklar. Böylelikle de en temel haklardan biri olan ‘kendi kaderini tayin etme hakkı’ pratikte ellerinden alınmış olacak.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş